YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örnek'in ev casusları
Örnek'in ev casusları
20 Kasım 2010 07:44
Darbe günlükleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan emekli Oramiral Özden Örnek'in, dini hassasiyeti olan subayların ve astsubayların fişlemesi için emir verdiği iddia edildi.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in, dini hassasiyetinden şüphe edilen subay ve astsubayların, kullandıkları deterjan markasına kadar fişlenmesi için emir verdiği anlaşıldı.

'Sarıkız', 'Ayışığı', 'Yakamoz' gibi darbe planlarını anlattığı 'Darbe Günlükleri' nedeniyle dönemin kuvvet komutanları ile birlikte hakkında soruşturma açılan emekli Oramiral Örnek'in, Donanma Komutanlığı yaptığı dönemde hazırlattığı fişleme kriterleri, 'şüpheli' subay ve astsubayların evlerinde aile ziyareti adı altında fişleme çalışması yapıldığını gösterdi.

Donanma Komutanı Özden Örnek'in emriyle hazırlanan, 21 Temmuz 2003 tarihli 'Takip-Kontrol altında tutulan personelin birlik dışı faaliyetlerinin takibinde dikkat edilmesi gereken hususlar' başlıklı 'gizli' ibareli belgede, muvazzaf subay ve astsubayları hedef alan trajikomik gözetim kriterleri sıralandı. Harp Filosu Komutanlığı, Gölcük Deniz Üssü Komutanlığı'nın da aralarında bulunduğu Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 11 birime gönderilen belgede, dini hassasiyeti bulunan personelin fişlenme çalışması için yapılacak çalışmanın ana hatları anlatıldı.

DÜZENSİZ ARALIKLARLA EV ZİYARETİ

'Gizli' ibareli belgenin 'Yıkıcı, Bölücü ve İrticai Unsurların Deniz Kuvvetleri'ne Sızmalarına Karşı Alınacak Önlemler' başlıklı ekinde ise personelin birlik içi ve dışı takibi ile kontrolünde alınacak önlemler 19 maddede sıralandı. İlk maddede subay ve astsubayların takibi için ilgili amirlerin düzensiz aralıklarla ev ziyareti yapması gerektiği belirtildi. "Kategorili personelin birlik dışı takip/kontrolleri ile sosyal ve aile yaşam tarzlarının tespiti maksadıyla sicil amirlerinin düzensiz aralıklarla ev ziyareti yapmaları gerekmektedir" notu düşülen maddede, evlerde yapılacak fişlemeye dair kriterlere 'Ev Ziyaretleri' ve 'Dış Ortam ve Sosyal Faaliyetler' başlıkları altında LAHİKA-1 ekinde yer verildi.

BİSKÜVİ VE TUZUN MARKASI NE?

Subay ve astsubayların özel hayatının iğdiş edilmesini emreden belgede fişleme amacıyla ev ziyareti yapan amirlere 'dikkat edilecek hususlar' 32 maddeyle emredildi. Belgede sıralanan birbirinden ilginç sorulardan oluşan maddeler arasında 'Kapıyı kim açmaktadır', 'Portmanto, askılık, dolap vs.'daki aile bireylerine ait kıyafetler nasıldır', 'Karşı cinsle tokalaşma yapılmakta mıdır', 'Kolonya, gülsuyu ikram edilmekte midir', 'Ev ve gıda amaçlı kullanılan malzemelerin markaları nelerdir (deterjan, tuz, bisküvi vs.)', 'Duvarda daha önceden çerçeve, pano, resim olduğunu belirtir şekilde çivi veya boya, toz izi var mıdır' gibi fişleme amacı taşıyan kriterler yer aldı. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler