YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orhan Pamuk'tan laiklere eleştiri
Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, PBS televizyonunda yaptığı açıklamada hükümeti Kürt sorunun çözümünde yumuşak davranmaya davet ederken, laik kesime de eleştirilerde bulundu...
Orhan Pamuk'tan laiklere eleştiri
30 Aralık 2009 / 13:21 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 13:22

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, PBS Televizyonunda yayınlanan Charlie Rose Show programında hükümeti Kürt sorununun çözümünde daha yumuşak davranmaya davet ederken laik kesime de sert eleştirilerde bulundu. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, hükümetten, Kürt sorununun çözümünde yumuşak tavır sergilemesini istedi. Pamuk, laik kesimi eleştirerek "Birçoğu iyi insan ama demokrasiye ve halkın oyuna saygıları yok" şeklinde konuştu.

Pamuk, "Türkiye'de daha fazla kültürel, dilsel, siyasal hak talep eden Kürt halkıyla, bundan korku duyan ve gerçekte bu konuya daha liberal ve yumuşak biçimde nasıl ele alacağını bilmeyen hükümet arasında çekişme var. Sorun, hükümetin sert tavır izlemesinden kaynaklanıyor. Hükümet konuya yumuşak biçimde nasıl yaklaşacağını bilmezse maalesef sorun çözülemez." şeklinde konuştu. Türkiye’de, Atatürk'ün laiklik projesinin işlediğini ama demokrasinin, insak haklarının ve düşünce özgürlüğünün işlemediğini savunan Orhan Pamuk, bunu, ordu ve bürokrasi içindeki muhafazakar ve otoriter yönetici elit kesimi bağladı. Bu kesimin, "Türkiye din devletine dönüşüyor" bahanesini kullandığını dile getiren Orhan Pamuk, "Malesef Türk bürokrasisi ve ordudaki bazı kesimler sahip oldukları ayrıcalıklarını kaybetmek istemiyor. Bu kesimler, AB ile müzakerelerden memnun değil. Laiklerin birçoğu iyi insan ama demokrasiye, halkın oylarına ve insan haklarına çok saygıları yok" ifadelerini kullandı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler