YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orhan Pamuk: İstanbul'u kurtarın, korkuyoruz
Dünyaca ünlü Yazar Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte Türkiye'yi şikayetin ölçüsünü kaçırdı.
Orhan Pamuk: İstanbul'u kurtarın, korkuyoruz
05 Mayıs 2016 / 23:56 Güncelleme: 05 Mayıs 2016 / 23:58

Nobel ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, Türkiye’deki 'İslam yanlısı' hükümetin daha fazla baskıcı olmaya ve otoriterleşmeye başladığını, ülkesi için korktuğunu dile getirdi. Pamuk, insan hakları ihlalleri bakımından Avrupalı ülkelerin, Türkiye’ye karşı daha sert bir pozisyon almaları gerektiğini belirtti.

Dünyaca ünlü Yazar Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesine bir demeç verdi.

"İSTANBUL'U KURTARIN, KORKUYORUZ"

Gazetenin Türkiye haberleri uzmanı muhabiri Marco Ansaldo’nun gerçekleştirdiği mülakat, “Pamuk: İstanbul’u kurtarın, korku içinde yaşıyoruz” başlığı ve “Güç, muhalifleri korkuttu ve laik düşünceye darbe indirdi” cümlesiyle birinci sayfadan duyuruldu.

"BU SEFER POLİTİKADAN KONUŞACAĞIM"

İç sayfadan, “Türkiye’de bir korku iklimi var. Güç, muhalifleri ve gazetecileri korkutuyor. Avrupa sesini duyurmalı” başlığıyla görülen mülakatın sunumunda, Pamuk’un genelde “Röportaj veririm, ama sadece edebiyat konusunda konuşalım” diyen bir tip olduğu, ancak bu sefer politikadan konuşmadan edemediği aktarıldı.

"KENDİM İÇİN KORKMUYORUM"

Kendisinin hiçbir şeyden korkmadığını dile getiren Orhan Pamuk, “Kendim için korkmuyorum. Ülkem için korkuyorum. Arkadaşlarım, laik Türkler, eğitimli insanlar, Avrupa yanlıları için korkuyorum” diye konuştu.

Türkiye’de basın özgürlüğü için çok endişeli olduğunu belirten Orhan Pamuk, “Korku, hükümeti eleştiren gazetecilere dokunuyor, onlar tehdit ediliyor, işlerinden kovuluyor, gazeteleri kapatılıyor. İslam yanlısı hükümetimiz, son yıllarda liberal yüzünü kaybetmeye başladı. Her geçen gün daha fazla otoriter ve baskıcı oluyor” diye sözlerini sürdürdü.

"AVRUPALILAR DAHA SERT POZİSYON ALMALI"

Orhan Pamuk, “Avrupalı ülkeler ne yapmalı?” sorusuna ise, “Bu arada, insan hakları ihlalleri bakımından Türkiye’ye karşı daha sert bir pozisyon alabilirler” yanıtını verdi.

 // Ömer
ne demeli bu içine ittihatçı kaçmış nobel ile satın alınmış değişik çokrenkli şebelege?...
06 Mayıs 2016 11:51
İhanet
 // Kemal CAN
İhanet içeriden olunca kapı kilit tutmazmış. Adam istanbul'u kurtarın diyor. Maden bir tehlike var neden Türkiye demiyor. Sadece İstanbul yuh ervahına. Samimiyetsizliğini ihanetini görün. Yapacak bir şey yok Ülke kalkındıkça hainlerde artar. Geçenlerde bir gazetede Orhan Pamuğun dedesinin ihanetini yazmıştı galiba ihanet bunlarda genetik olmuş....
06 Mayıs 2016 Cuma 09:53
...
 // halil ibrahim
vatan haini. amerikanin uşagı.... daha agir kufurler soyleyecem ama degmez bu hain icin. sizler icinizden benim soyleyemediklerimi tamamlayin......
06 Mayıs 2016 08:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler