YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örgütün planladığı şok eylemler
Örgütün yeni lideri otobüs terminalinde kıskıvrak yakalandı
Örgütün planladığı şok eylemler
11 Ekim 2009 / 07:32 Güncelleme: 11 Ekim 2009 / 07:52

İstanbul Bostancı'da 27 Nisan'da düzenlenen operasyonda liderleri öldürülen yasadışı Devrimci Karargâh örgütü yeni bir yapılanmaya gitti. Operasyonda öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın yerine örgüt liderliğine Ulaş Erdoğan getirildi.

Yeni yapılanmayı adım adım izleyen polis ekipleri, yeni lider Ulaş Erdoğan'ın İstanbul'a geleceğini belirledi. Bir televizyon kanalında yayınlanan görüntüler Erdoğan'ın nasıl yakalandığını gözler önüne serdi. Otogarın güvenlik kameralarının kaydettiği operasyonda otobüsten inen Erdoğan'ı izleyen 6 polis, bir anda militanın etrafını sarıyor. Erdoğan'ın kollarına giren iki polis, üzerinde bulunan bir bomba düzeneğini patlaTma ihtimaline karşı ellerini de sıkı sıkı tutuyor. Bir polis memuru, Ulaş Erdoğan'ın sırt çantasını alıp kontrol ediyor. Devrimci Karargâh lideri Erdoğan'ın emniyette verdiği ifadeler örgütün inanılmaz eylemler için hazırlık yaptığını ortaya çıkarmıştı. Şüphelinin tutuklandığı mahkemede hâkime verdiği ifadelerde de şok itiraflarda bulunduğu öğrenildi.

BU ÖRGÜTTE OLDUĞUM İÇİN PİŞMANIM

Aktifhaber.com sitesinin haberine göre, Ulaş Erdoğan, hakime her şeyi tek tek anlattı. Erdoğan'ın açıklamaları avukatı tarafından gazetecilere aktarıldı. Buna göre Erdoğan, hâkime, "Bu örgütün üyesi olduğum için, beni kullandıkları için de nefret ediyorum. Bin pişmanım üye olduğuma." diyor. Şüphelinin demokratik açılımla ilgili söyledikleri ise dikkat çekici: "Ben bir eylem yapmadım. Oyaladım. Yapsaydım çok can yanacaktı. Bunu da demokratik açılımı gerçekleştirmeyi engellemek için yapmamı istediler." Geçtiğimiz hafta 4 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen ve 8 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, örgütün gerçekleştirmeyi planladığı eylemler anlatılmıştı. Demokratik açılımı sekteye uğratmayı hedefleyen örgütün yapmayı planladığı eylemler arasında Zaman Gazetesi'ne saldırı, 11 Eylül tarzı bir eylem, Mehmet Ağar'a suikast, Tuzla'da bazı tersanelere saldırı, İstanbul'da uçak kaçırmak ve İstanbul'da bazı lüks araçları benzinle yakmak da yer alıyordu.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler