YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örgütlü Türk diasporası için düğmeye basılıyor
5 Haziran’da Bodrum’da toplanacak Türk Dili Konuşan Ülkeler toplantısında devrim niteliğinde adımlar atılacak. Washington, Paris ve Berlin’de Türk Diaspora Merkezleri açılacak, Türk Dünyası ortak tarih kitapları hazırlanacak.
Örgütlü Türk diasporası için düğmeye basılıyor
29 Mayıs 2014 / 06:45 Güncelleme: 29 Mayıs 2014 / 08:53

Stargazete'de yer alan habere göre, Türkiye,  Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan oluşan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, Türkmenistan’ın da katılımıyla 4’inci Devlet Başkanları Zirvesi’ni 5 Haziran günü Bodrum’da gerçekleştirecek.

3 büyük bölgesel merkez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliği yapacağı Zirve’ye, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov da katılacak.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı, Bodrum’daki Zirve’de, Türk Dünyası adına tarihi kararlar alınacağını açıkladı.

Zirve’de, dünyaya yayılmış olan Türk diasporasının uluslararası konumunun iyileştirilmesi ve yaşadıkları ülkelerdeki etkilerini artırmak için, Diaspora Merkezleri kurulması kararı alınacak. Nüfus açısından, Türk diasporasının 20’de 1’i kadar olan birçok diasporanın, dünyada çok daha etkin olduğuna dikkat çeken Akıncı, “Zirvede, ortak faaliyet stratejisi geliştireceğiz. Adrese dayalı nüfus sayımı yapılacak. Sonra da Washington, Paris ve Berlin’de olmak üzere  3 bölgesel merkez açılacak” diye konuştu.

Kültür için ortak fon kurulacak

Akıncı, Türk dünyası eğitim müfredatının da Zirve’de ele alınacak önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyledi. Köroğlu gibi ortak değerlerin, Türkçe konuşan ülkelerde birbirinden farklı müfredatlarda okutulduğuna işaret eden Akıncı, “Ortak Tarih Kitabı ve Ortak Edebiyat Kitabı” yazılması konusunda adımlar atılacağını söyledi. Akıncı, ayrıca, ortak Türk kültürel mirasının geliştirilmesi için de bir fon kurulacağını anlattı.

İpek Yolu canlandırılacak

Zirvede Türk Konseyi üyelerinin ekonomik işbirliği için de önemli kararlar alınacak. Konsey Genel Sekreteri Akıncı, gümrük işbirilği kapsamında üye ülkelerin tarihi İpek Yolu’nun ihyası için de çalışacaklarını söyledi. Türk Konseyi’nin çok sayıda projesi olduğunu söyleyen Akıncı, ortak te-  levizyon kurulacağını da açıkladı. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler