YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örgüt kurucusu Perinçek iddiası
Örgüt kurucusu Perinçek iddiası
25 Şubat 2010 08:21
"Amirallere Suikast" iddianamesinin raporunda örgütün kurucusu Ergenekon sanığı Perinçek gösterilmiş

'Amirallere suikast' iddianamesinin 16 klasörden oluşan ek delilleri davanın avukatlarına dağıtıldı. Sanık teğmenlerde ele geçirilen delillerden oluşturulan raporda örgütün kurucusu Ergenekon davası sanığı Doğu Perinçek gösterildi. Gizli tanık ve ihbar mektubunda, Devrimci Karargâh terör örgütünün İstanbul'un yarısını havaya uçuracak cephaneye sahip olduğu anlatılıyor.

Teğmenlerin sanık olduğu 'Amirallere suikast' iddianamesinin 16 ek delil klasörü avukatlara dağıtıldı. 9'u tutuklu 19 sanığın yer aldığı iddianamenin delil klasörlerinde, İşçi Partisi'nin Karargâh Evleri yapılanmasında yer aldığı iddia edilen teğmenlerde ele geçen Devrimci Karargâh Terör Örgütü'ne ilişkin dokümanların ve delillerin incelenmesiyle oluşturulan rapor ve klasörler de yer aldı. Belgelerde örgütün kurucusu ve lideri Ergenekon davası sanığı Doğu Perinçek gösteriliyor. Gizli tanık ve ihbar mailinde örgütün asker ve polisten destek aldığı, İstanbul'un yarısını havaya uçuracak cephaneye sahip olduğu anlatılıyor.

Devrimci Karargah terör örgütü ile Ergenekon bağlantısını ortaya çıkaran Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü raporu, 24 Kasım 2009 tarihli ve ekleriyle beraber 262 sayfa. "Devrimci Karargah Terör Örgütü Ergenekon Bağlantısı" başlıklı raporda 2009/1570 sayılı dosyanın, sanık teğmenlerde ele geçen dokümanların incelenmesiyle hazırlandığı belirtiliyor. Raporda, "Devrimci Karargah terör örgütünün Ergenekon yapılanmasıyla doğrudan ilişki ve irtibatının olduğu, amaç-eylem- kurumsal ve fiziki birliktelik içerisinde bulunduğu, Ergenekon yapılanmasının 'Devrimci Karargah Terör Örgütünü' kurduğu, yönlendirdiği ve taşeron gibi kullandığı anlaşılmıştır." deniliyor.

2005 yılının yaz ayında 'Bedreddini Hareketi' ve '16 Haziran Hareketi' örgüt mensuplarının bir araya gelmeleriyle kurulan 'Devrimci Karargah'ın 2008'in son aylarında da 'Devrimci Sol' örgütü ile birleştiği kaydediliyor. Raporda, "Sonuç olarak bir dizi kanlı eylemle kamuoyuna adını duyuran, hiçbir taban kazanma çabası göstermeden pek çok örgütten eleman devşiren, yurt dışından yönetilen ve finanse edilen, gelişmiş istihbarat taktik ve teknikleri konusunda deneyimli, hassas ve şifreli haberleşme kaynaklarını kullanabilen Devrimci Karargah Örgütü, eylem-hedef ve stratejisiyle toplumda hükümete olan güveni sarsma, kamu düzenini bozma ve kaos ortamı oluşturma gayreti içerisinde olması, elde edilen bilgi, belge, şüpheli ve tanık ifadelerine göre referans aldığı örgütlerden farksız olarak gizli bir el tarafından yönetiliyor kanaati vermektedir." ifadeleri kullanılıyor.

TERÖRİST ORHAN YILMAZKAYA, ERGENEKON SANIKLARIYLA İRTİBATLI

Balyoz darbe planı operasyonunda tutuklanan muvazzaf Tümamiral Cem Gürdeniz'in de adının geçtiği ortaya çıktı. Başkan Doğu Perinçek'ten gelen emirler doğrultusunda görevlendirmeler başlığı altında "Erol Ersan'ın öneri ve özel irtibatlarını yapıyı legalize etmekte kullanılacak (Cem Gürdeniz)" ibareleri ile Devrimci Karargah'ın legal alanının özel irtibat ve ilişkilerle desteklenerek açılımını daha kolay yapmasının hedeflendiği tespiti yer alıyor. Teğmenlerde dokümanların bulunması, bunların görevleriyle ilgili olmaması, Devrimci Karargah örgütünün yöneticisi olduğu anlaşılan Doğu Perinçek'in Ergenekon kapsamında yakalanarak tutuklanmış olmasının örgütün Ergenekon örgütü tarafından kurulduğunu ve yönlendirildiğini ortaya koyduğu belirtiliyor.

27 Nisan 2009'da Bostancı'da yaşanan çatışmayla ilgili tutuklanan kişilerle Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan şahısların 'ortak kişiler' aracılığıyla irtibatları da anlatıldı. Devrimci Karargâh davası sanığı Özgür Dinçer'in görüştüğü kişilerin Erol Ölmez ve Kemal Kerinçsiz ile irtibatlı olduğu, Melek Seven'in yine ortak şahıslar aracılığıyla Ergenekon davası sanıkları Satılmış Balkaş, Serhan Bolluk, Vedat Yenerer ve Ayşe Asuman Özdemir ile bağlantılı olduğu tespiti yer aldı. Ergin Öncü'nün ortak kişiler aracılığıyla Gökhan Sipahioğlu, Hayrettin Ertekin, Erkut Ersoy, Sami Hoştan ve Emin Gürses ile bağlantılı olduğu, Orhan Yılmazkaya'nın da ortak şahıslar aracılığıyla Muzaffer Tekin, Doğu Perinçek, Birol Başaran, Hamza Demir ve Mete Yalazangil'in aralarında bulunduğu 16 kişiyle irtibatının tespit edildiği anlatıldı. Mustafa Aşula'nın 3 Ergenekon davası sanığı, Muhammet Çetin'in 5 Ergenekon davası sanığı, Abdüsselam Sultan'ın Veli Küçük, Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda Ergenekon davası sanığı ile ortak kişilerle görüştüğü tespit edildi.

Raporda tanık Nadir Cücük'ün verdiği ifadede Devrimci Karargah örgütü lideri Serdar Kaya'nın "ordu darbe yapar" mantığıyla hareket ettiği anlatılıyor. PKK kampında eğitim almak için 4 kişiyle birlikte gelen Serdar Kaya'yı Türk Solu ekibi olarak tanıdığını ve Özgür Dinçer'in de onun koruması gibi davrandığını kaydediyor. Örgütten ayrılan bir kişinin e-mail ihbarında örgütün İstanbul'da villa tipi evlerde çok sayıda silah, LAW sakladığı belirtildi. Orhan Yılmazkaya ve Cemal Bozkurt'u tanıdığını belirten ihbarcı, başta Devrimci Karargah'ın Ergenekon'la bağlantısı olduğunu duyduğunda kızdığını; ancak, örgüt mensuplarının yurtdışına çıkarken kimlerin önayak olduğunu gördüğünü kaydediyor.

İhbarcı, 27 Nisan'da Yılmazkaya'nın öldüğü çatışma sonrası bir polisin kendilerini arayarak yerlerini terk etmesi gerektiğini söylediğini anlatıyor. Örgüt mensuplarının yurtdışına çıkışı sırasında askerlerin yardım ettiğini ifade eden ihbarcı; "Gelin görün ki, ölümcül durumda kullanacağımız ve sadece yurtdışından aranacağı söylenen telefon numarasından polis ya da MİT mensubu bize ulaşıyor ve operasyon yapılacağını söylüyor." diye şaşkınlığını ifade ediyor. Kendilerine askerin silahlarının verildiğini ve 'niçin asker silahları veriliyor' diye üstlerine sorduklarında da "Askeriye içindeki solcu subaylar var, onlar bize destek veriyor." cevabını aldığını kaydediyor. İhbarcı, "Bize silah veren de, bizi yurtdışına çıkaran da Ergenekon'un ta kendisi." tespitinde bulunuyor. İhbarcı, şu anda İstanbul'un yarısını havaya uçuracak cephane olduğu ve 3'er kişilik 4 grup bulunduğunu aktarıyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler