YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Org. Iğsız serbest bırakıldı
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız , andıç iddiaları kapsamında yürütülen soruşturma için geldiği adliyeyeden ayrıldı
Org. Iğsız serbest bırakıldı
24 Ağustos 2010 / 17:24 Güncelleme: 24 Ağustos 2010 / 18:06

İnternet andıcı soruşturmasında ifadeye çağrılan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız 4 saat ifade verdi. Iğsız, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Iğsız'ın ifadesinin Başsavcıvekili Çolakkadı ve Zekeriya Öz'ün birlikte aldığı öğrenildi.
      

Ergenekon savcılarından Zekeriya Öz tarafından yürütülen internet andıcı soruşturmasında ifadeye çağrılan 19 isimden Orgeneral Hasan Iğsız, bu çağrıdan 22 gün sonra adliyeye geldi. 4 saat adliyede kalan Iğsız, Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'nın odasında Çolakkadı ve savcı Öz tarafından sorgulandı. Sorgunun ardından serbest bırakılan Iğsız, adliyeden ayrıldı. Adliyeden ayrıldığı sırada Iğsız basın mensuplarının sorularına cevap vermedi.
         

Soruşturma kapsamında Iğsız, Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Balyoz davası sanığı Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 19 kişi 2 Ağustos 2010 tarihinde ifadeye çağrılmıştı.
       

Orgeneral Hasan Iğsız'ın ifadeye çağrılmasına gerekçe gösterilen internet andıcı, ıslak imzalı belgenin orijinalini gönderen isimsiz subayın ikinci ihbar mektubu ile ortaya çıkmıştı. İhbar mektubunda, Genelkurmay'ın 'kara propaganda' yapmak ve hükümeti yıpratmak için internet siteleri kurduğu ve bunları işlettiği ileri sürülmüştü. Genelkurmay Başkanlığı 1. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın imzasını taşıdığı belirtilen belgede kamuoyunu yönlendirmek maksadıyla kurulan internet sitelerinin yanı sıra günlük takip edilmesi maksadıyla fişlenen internet sitelerine de yer verilmişti. Soruşturma kapsamında şu ana kadar 9 kişi savcılık tarafından sorgulanmış ve serbest kalmıştı. Dün görevini devreden Iğsız da bugün adliyeye gelerek ifade verdi ve ifade verenlerin sayısı 10'a yükseldi.

CHA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler