YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Org. Başbuğ, Emin Çölaşan’a ne önerdi?
Org. Başbuğ, Emin Çölaşan’a ne önerdi?
Org. Başbuğ, Emin Çölaşan’a ne önerdi?
21 Ekim 2008 / 13:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Emin Çölaşan’ın yeni kitabı "Her Kuşun Eti Yenmez" ilginç olayları anlatıyor


Hürriyet gazetesinden kovulan gazeteci Emin Çölaşan’ın, “Her Kuşun Eti Yenmez’” isimli kitabında ilginç anılar yer alıyor. İşsiz kaldığı süreçte başından geçenleri kaleme alan Çölaşan’a dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ ilginç bir öneride bulundu.


 


22 yıl çalıştığı gazetesinde yaşadıklarını “Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi” adlı kitabında anlatan Emin Çölaşan, yeni kitabında dönemin genelkurmay başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’tan görmediği ilgiyi Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ’dan görünce duygulandığını ifade ediyor.


 


ORG. BAŞBUĞ KORUMA ÖNERDİ


Kitapta yer alan dikkat çekici bölüm şöyle:


 


“30 Ağustos 2007 gecesi Genelkurmay resepsiyonu var. Ben de davetliyim. Orada Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile karşılaştım. Kovulma olayının üzerinden sadece 16 gün geçmişti. Kendisinden bir (Geçmiş olsun, üzüldük) sözü bekliyorum, hiçbir şey söylemedi. Orada bir ara, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ile de karşılaştım. Yanına davet etti. Belki bir saat konuştuk. Bir ara kulağıma eğildi ve (Emin bey korunuyor musunuz? Korumanız yoksa biz bu görevi üstleniriz. Siz bu millet için çok şey yaptınız. Sizi korumak bizim görevimiz) dedi. Korumam vardı, teşekkür ettim. Başbuğ’un bu sözleri beni çok duygulandırdı. En azından Büyükanıt gibi ilgisiz kalmamıştı.”


 


BAY PATRON VE KALFASI


Kitapta, Aydın Doğan’dan ‘Bay Patron’ diye bahseden Çölaşan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök hakkında ‘kalfa’ nitelendirmesine bulunuyor: “Benim olayım, Aydın Doğan ve kalfası Ertuğrul’a gösterdi ki, her kuşun eti yenmez’’ diye yazdı.


‘’GÖZLERİM DOLDU’’
Çölaşan, Ertuğrul Özkök’ün 22 Temmuz 2007 seçimlerinden hemen sonra yazdığı bir yazıyı da kitabına aldı ve ‘’Bu yazıyı okuyunca kovulacağımı anladım’’ diyerek gözlemlerine de yer verdi. Çölaşan, kovulduktan sonra yaşadığı vefasızlıklara da değinerek, bir zamanlar kendisine övgü düzen bazı isimlerin, bugün ne tür ilişkiler içinde olduklarını açıkladı.


İşsiz kaldığı dönemde bazen gözlerinin dolduğunu yazan Çölaşan, Ergenekon soruşturması kapsamında kendi telefonunun da dinlendiğini belirtiyor. Çölaşan, yeni patronu Turgay Ciner’in 2009 yılı başında çıkarmayı planladığı yeni gazetede çalışmak için sözleşme imzaladığını da açıklıyor. Çölaşan Cumhuriyet gazetesi'nden gelen “Bizde çalış” teklifini ise reddetmiş.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler