YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Org.Aslan Güner doğruladı
Genelkurmay 2.Başkanı Org.Aslan Güner, Balyoz soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile görüştüğünü doğruladı.
Org.Aslan Güner doğruladı
11 Nisan 2010 / 10:14 Güncelleme: 11 Nisan 2010 / 10:21

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Balyoz soruşturması kapsamında Merkez Komutanlığı ile İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in görüştüğünü doğruladı. Güner, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın ölümünün 60. yılı dolayısıyla Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen anma töreninin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ARTIK İŞ ASKERİ SAVCIDA

Bir gazetecinin, Çukurca'da 27 Mayıs 2009 tarihinde 7 askerin şehit olduğu mayın patlamasıyla ilgili dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilmesini sorması üzerine, Orgeneral Güner, Çukurca Başsavcısı'nın olayı, terörle mücadele kapsamında gördüğünü ve yetkisizlik kararıyla Van'daki Savcılığı'na havale ettiğini söyledi. Güner, branın da görevsizlik kararı verdiğini, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdiğini kaydetti.

DİLEĞİM HIZLA SONUÇLANSIN

Dosyanın hafta başında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'na ulaştığını belirten Güner, "Askeri Savcımız dosyayı inceleyecek. Varılan bir karar, sonuç yok" dedi. Güner şunları söyledi: "TSK'da ölümle sonuçlanan hangi olay olursa olsun, hiç ayrıca bir emre gerek kalmadan savcılar el koyuyor. Gece yarısı olduysa sabah ilk ışıkla beraber adli soruşturma başlıyor. Tek dileğim hızlı bir soruşturma olması."

İMZASINI GÖREMEYİNCE

Balyoz Operasyonu'nun 3. dalgasında 25 generalin ifadesinin alınmasıyla ilgili süreç hakkında soruları cevaplayan Güner, Merkez Komutanlığı ile İstanbul Başsavcısı'nın görüştüğünü doğruladı. Güner, başsavcının daha önce soruşturmalarda imzasının bulunması gerektiğini dile getiren genelge yayımladığını, son gelişmede bu imzanın bulunmaması üzerine irtibata geçildiğini vurguladı.

'HABERİM YOKTU' DEDİ

Orgeneral Güner şöyle konuştu: "5 Nisan Pazartesi günü olay bize İstanbul Merkez Komutanlığı üzerinden intikal etti. Askerin girdiği tek nokta, Merkez Komutanı'nın daha önce Başsavcılık tarafından yayımlanmış ve dağıtım adresinde olduğu için İstanbul Merkez Komutanlığı'na da gelmiş olan genelgesiyle ilgili. O genelgede başsavcımız savcılara bazı kaideler koymuş. Ve bu kadar kapsamlı bir yazı alınca bu soruşturmayı yürüten sayın savcılardan, Merkez Komutanımız başsavcımızı arayarak, bu yeni dalgadan haberi olup olmadığını soruyor. O da olmadığını söylüyor. Ondan sonra başka temas var mı? Merkez Komutanlığı savcılarımızla irtibat noktası ve kolluk gücü gibi hareket ediyor. Günde belki 5 defa, 6 defa, ihtiyaç olursa daha fazla konuşuyorlar. Doğal bir şey bu."  (Yeni Şafak)
HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler