YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orduevi kayıtları istendi
Danıştay davasının Ergenekon'la birleştirilmesinin ardından 13.Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay binasını gören Sıhhıye Orduevi'nin kemara kayıtlarını istedi.
Orduevi kayıtları istendi
19 Mayıs 2010 / 08:18 Güncelleme: 19 Mayıs 2010 / 08:33

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci "Ergenekon" davasının 146. duruşması bugün. Mahkeme heyeti, Danıştay saldırısına karıştığı iddia edilen sanık veya sanıkların olay yerine gelişlerinin tespit edilmesi için Sıhhiye Orduevi Müdürlüğüne yazı yazılarak, 16-17 Mayıs 2006 tarihinde kullanılan hard diskin içindeki görüntülerin seyredilmesine imkan verecek programın gönderilmesini kararlaştırdı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Nisandaki oturumda değerlendirilmeyen taleplere ilişkin ara kararlar celse arasında alındı.

Buna göre, Danıştay Başkanlığına yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, OYAK Güvenlik tarafından Danıştay binasına takılan güvenlik kameralarına ait görüntülerin kayıt edildiği kaç hard disk olduğu ve takılan hard disklerin seri numaralarının ayrıntılı olarak sorulmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, Danıştay saldırısına ait dava dosyasında soruşturma aşamasında Genelkurmay Başkanlığı Sıhhiye Orduevi Müdürlüğünden 16-17 Mayıs 2006 tarihlerine ait saat 08.00 ile 11.00 arasındaki görüntülerin istenildiğini, Orduevi tarafından 26-28-29 nolu kameralara ait 08.30 ile 10.30 arasındaki güvenlik kameralarına ait görüntülerin gönderildiğini kaydetti.

ARSLAN'IN YAKALANMA GÖRÜNTÜLERİ VAR

Gönderilen bu görüntülerin mahkeme tarafından CD içerisinde bulunan program kullanılarak, açılıp incelendiğini ifade eden mahkeme heyeti, Alparslan Arslan'ın yakalanarak, araca bindirildiği anın görüntülerde olduğu, ancak sanığın ve olaya karıştığı iddia edilen diğer sanıkların olay yerine gelişlerinin görülmediğini belirtti. Mahkeme heyeti, bu nedenle 16-17 Mayıs 2006 tarihlerine ait diğer görüntülerin bulunması halinde olaya karıştığı iddia edilen sanık veya sanıkların olay yerine gelişlerinin görülmesinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Bu gerekçeyle Sıhhiye Orduevi Müdürlüğüne müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, 16-17 Mayıs 2006 tarihinde kullanılan hard diskin ve hard disk içerisindeki görüntülerin seyredilmesine imkan verecek programın mahkemece incelenmek üzere gönderilmesini karara bağladı. Mahkeme heyeti, o tarihte güvenlik kameralarıyla ilgili hangi şirketle anlaşma yapılıp yapılmadığı, istenilen hard diskin ne zaman takıldığı ne zaman ve neden söküldüğünün de bildirilmesini kararlaştırarak, bu hard diskin, Orduevi'nde olmaması halinde de nerede olduğunun bildirilmesine karar verdi.

CEP TELEFONLARI SİL BAŞTAN

Alparslan Arslan'ın kan ve kıl örneğinin genel anestezi altında alınmasının sanık yönünden hayati tehlike oluşturup oluşturmayacağının Adli Tıp Kurumu Başkanlığından sorulmasına karar veren mahkeme heyeti, Ankara Emniyet Müdürlüğünün de Danıştay saldırısının soruşturma aşamasında şüpheli olarak beyanları alınan sanıkların yakalandıklarında ve gözaltına alındıklarında ilgili emniyet müdürlüklerince üzerlerinde çıkan cep telefonlarıyla ilgili olarak inceleme yapılıp yapılmadığının tek tek araştırılarak bildirilmesini kararlaştırdı. İddianamede ve birleşen dosyada adı geçen sanıklarla ilgili istihbari bilgi olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden sorulmasına karar veren mahkeme heyeti, bilgilerin gizli olması halinde gizlilik esasları dikkate alınarak gönderilmesini kararlaştırdı.

Kopyalara ne oldu?

TÜBİTAK raporunda güvenlik kameralarının iddia edildiği gibi bozuk olmadığı, harddisklerin içindeki bazı görüntülerin silindiği ortaya çıktı. Bilirkişi Dr. Hayrettin Bahşi tarafından hazırlanan raporda bir ayrıntı çok dikkat çekiciydi. Bilirkişi Bahşi, kameraların kaydettiği görüntülerin harddisklerden geri getirilemeyecek şekilde silinmeden önce bir kopyasının alındığını ortaya koydu.

Emniyet 1 yıl önce teşhis yapmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen yazıda, birinci 'Ergenekon' davasına bakan mahkemenin, bombaların verildiği iddia edilen Ataşehir'deki evin tespitine ilişkin talebinden yaklaşık 1 yıl önce, binada bulunan bazı kişilere fotoğraf teşhislerinin yaptırıldığı ortaya çıktı. Buna göre, aynı binada 1994'ten beri oturan Nadiye Önay, sanıkları teşhis etti.

Kameraların krokisi istendi

Mahkeme ayrıca, Sıhhiye Orduevi'nden, 16-17 Mayıs 2006 tarihlerinde kullanılan ve Orduevi'nin etrafını gösteren kameraların nerelerde olduğunun basit kroki üzerinde gösterilmesini, krokide kameraların yerlerinin de kamera numaraları yazılarak bildirilmesini istedi. (Yeni şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler