YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ordudan Hayrünnisa Gül'e 'türban' önlemi
İşte Genelkurmay'ın Hayrunnisa Gül hakkında hazırladığı o belge
Ordudan Hayrünnisa Gül'e 'türban' önlemi
31 Temmuz 2009 / 13:24 Güncelleme: 31 Temmuz 2009 / 00:00

Gül’ün Köşk’e çıkmasının ardından Genelkurmay, türbandan nasıl uzak duracağına ilişkin yeni protokol kuralları belirlemiş.


‘ÇAĞDAŞ KIYAFET YOKSA GİREMEZ’


14 Ekim 2007 tarihli belgede, Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül’le birlikte askeri hastaneyi ziyaret etme talebi olması halinde, buna “çağdaş kıyafetli olmayan giremez” denilip olumsuz yanıt verilmesi isteniyor.


YAVER DE ALTERNATİF YER ÖNERSİN


Gül’ün eşiyle birlikte yolu üzerindeki güzergahta bulunan askeri tesislere mola için uğrayabileceği belirtilen emirde şu uyarı yapılıyor: Bu durumda Gül’ün askeri yaveri, alternatif yer önersin.


TÜRBANI VAR, KIŞLAYA ALMAYIN


Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Genelkurmay tarafından hazırlanan yeni protokol kurallarında türbanlı olduğu için Hayrunnisa Gül’ün askeri tesislere alınmaması emrediliyor.


Genelkurmay’ın, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinden iki ay sonra resepsiyon ve törenler için yeni bir protokol kuralı hazırladığı ortaya çıktı.


Tüm birliklere gönderilen protokol kuralında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül ima edilerek, türbanlıların askeri hastane ve tesislere alınmaması isteniyor. Protokolde, türbanlı eşlerin ve DTP’lilerin davet edileceği belirtilerek, 29 Ekim, 23 Nisan ve 19 Mayıs resepsiyonlarına gidilmemesi emrediliyor.


TÜRBANI HATIRLATIN


Taraf, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 14 Ekim 2007’de hazırlanan yeni protokol kurallarının yer aldığı rapora ulaştı.


Raporun en önemli kısmı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  ve Hayrunnisa Gül’ü ilgilendiriyor. Raporda, herhangi bir askeri hastane ve rehabilitasyon merkezindeki gazi, hasta veya bir yakınını ziyaret talebinde bulunduğunda şunların yapılması isteniyor: “Çağdaş kıyafetli olmayanların girişine izin verilmemesi, bir yakınını ziyaret edecekleri zaman türban konusunun kendilerine hatırlatılması, kabulün  çok zorunlu olduğu durumlarda en alt seviyedeki protokol görevlisi ile refakat edilmesi.”


ASKERİ TESİSLERE GELMESİN


Raporda Gül çiftinin, karayolu üzerindeki askeri tesislerden mola maksadıyla yararlanması halinde devreye yaverin girmesi emrediliyor: “Ani durumlar için başyaverin bu tür molaların önüne geçmek üzere, güzergah üzerindeki daha uygun mola yerlerini önermesi. Planlı bir faaliyet ise koordinasyon aşamasında olumsuz cevap verilmesi.”


Bilindiği gibi başyaver Cumhurbaşkanı ve eşine eşlik ediyor. Türkiye’de sadece Cumhurbaşkanları ve askeri tesislerden yararlanabiliyor.


EŞSİZ GİDİN, HEMEN AYRILIN


Raporda en geniş bölüm, Köşk ve valiliklerde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonuna ayrıldı. Eşli ve eşsiz davet olmak üzere iki bölüme ayrılan raporda, eşli davetlere askeri personele dört hareket tarzı emrediliyor.


Bunların ilki “Resepsiyona Garnizon Komutanı dışında hiçbir seviyede katılım olmaması ve garnizon komutanının eşsiz (Bu kelimenin altı raporda çizilmiş) olarak kısa bir süre için katılıp ayrılması. Bu maddenin hemen yanına “Bu hareket tarzının uygun gerekçelerle halka izah edilmesi” gerektiği notu da düşülmüş.


DİKKAT TÜRBANLI EL SIKABİLİRSİNİZ


Rapordaki ikinci hareket tarzı ise; “Sadece Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Orgenerallerin eşli (Bu kelimenin altı da raporda çizilmiş) olarak çok kısa bir süre için katılmaları ve tebriği müteakip ayrılmaları.”


Üçüncü hareket tarzı da “Cumhuriyete sahip çıkıldığının göstergesi olarak, davetli bütün askeri personelin eşli (altı çizili) olarak geniş katılımın sağlanması ve personelin kısa süre sonra topluca resepsiyondan ayrılması.”


Bu üç hareket tarzı için rapora bir de not düşülmüş: Yukarıdakilerin hepsinde el sıkma sıkıntısı yaşanır.”


Raporun en ilginç bölümü ise dördüncü maddede belirtilen hareket tarzı. “Hiçbir seviyede katılımın olmaması” maddesinin hemen yanında parantez içerisinde “Karargah teklifidir” uyarısı yer alıyor.


AMAN HA DTP’LİLERİ UNUTMAYIN


“Eşsiz davetler” başlıklı bölümde  de yine dört hareket tarzı belirlenmiş. Akşam resepsiyonu veya gündüz Cumhuriyet Kokteyli’nde, DTP’lileri de göz önünde almaları” gerektiği hatırlatılan hareket tarzları ise şu şekilde sıralanmış:


“Sadece Garnizon Komutanı seviyesinde katılım olması, Garnizon Komutanının tebriklerini sunup kısa sürede ayrılması.


Garnizon komutanı ile birlikte Genelkurmay ve Kuvvet Komutanları personel başkanlıklarının da katılması. Hiçbir seviyede katılım olmaması (Karargah düşüncesi.) Eşsiz sınırlı katılım ve kısa süre katılıp ayrılma.”


MECLİS’TEKİ RESEPSİYONA GİTMEYİN


Yeni protokol kuralları arasında “Sivil makamların sorumluluğunda stadyumlarda icra edilen bayram kutlamalarına eşli davet edilme, 23 Nisan/19 Mayıs” başlıklı bir bölüm de yer alıyor.


Raporda şöyle deniyor: “Meclis’teki tebrikata az sayıda personelin iştirak etmesi. (%10-15), Stadyumdaki törenlerde katılımın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde uygulanan H/T (Hareket Tarzları) ise aynı olması. TBMM’deki resepsiyona gidilmemesi.”


Bu bölümdeki “Düşünceler” kısmında da yine bu törenlere “Türbanlı eşlerin yanı sıra DTP’li milletvekillerinin de davet edileceği” uyarısı yapılıyor.


TÜRBANLI EŞLERİ İÇERİ ALMAYIN


Türk Silahlı Kuvvetleri sorumluluğunda icra edilen törenler başlıklı bölümde ise şu ifadeler dikkat çekiyor: “Eşi türbanlı olanlara eşsiz davetiye gönderilmesi. Buna rağmen eşli gelenlerin kesinlikle eşleri ile içeri alınmaması. Sadece yemin törenlerinde başı kapalı ailelerin, baş örtülerini çene altından bağlamalarının sağlanması. Diğer törenlerde başörtüsüne/türbana hiçbir şekilde izin verilmemesi.”


İLK RESEPSİYONDA KRİZ ÇIKMIŞTI


Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra düzenlenen ilk 29 Ekim resepsiyonunda askerin katılmaması nedeniyle kriz çıkmıştı.


Gül de daha önceki yılların aksine iki ayrı Cumhuriyet resepsiyonu düzenleyerek çıkış yolu bulmuştu. 29 Ekim’de verilen ilk resepsiyona TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yüksek yargı mensupları, siyasi parti liderleri, Milletvekilleri, üst düzey bürokratlar “eşsiz” olarak davet edilmişti.


Cumhurbaşkanı Gül, ikinci resepsiyonu ise 30 Ekim’de vermişti. Bu resepsiyona, işadamı, sanatçı, gazeteci, sivil toplum örgütü temsilcileri davet edilmiş ve davetiyeler “eşli” olarak gönderilmişti.


Kaynak: Mehmet Baransu/Taraf


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler