YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ORC, ANAR ve GENAR Başkanların aday listelerini değerlendirdi
Kanal A ekranlarında Gözden Kaçanlar programına konuk olan ORC Başkanı Mehmet Murat Pösteki, GENAR Başkanı İhsan Aktaş ve ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu aday listelerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
ORC, ANAR ve GENAR Başkanların aday listelerini değerlendirdi
19 Eylül 2015 / 03:25 Güncelleme: 19 Eylül 2015 / 08:32

Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın konuğu olan ORC Başkanı Mehmet Murat Pösteki, GENAR Başkanı İhsan Aktaş ve ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu Milletvekili aday listelerini değerlendirdi.

Aday listelerinde dikkat çeken ayrıntılar neler?

Anar Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu'nun değerlendirmesi şu şekilde:

"Partileri ayrı ayrı değerlendirelim isterseniz. Önce listelerde az sayıda değişiklik yapan CHP ve MHP'den başlayalım. CHP önceden ön seçimle gelen adayları değiştirmeyeceğini belirtmişti. Fakat kontenjan adaylarında da değişiklik yapmadı. Onun dışında başka bir değişiklik yok. Bu ne anlama geliyor? Bana göre CHP bu seçimle ilgili iddiasını terk etti ve ümidi yok. O yüzden aynı kadroyla gidiyor. Aynı listeyle giden CHP ne iktidar hedefine ne de oyunu artırmayı umuyor. Aynı şey MHP için de geçerli ama MHP sadece mevcut pozisyonumu korusam bana yeter de demiyor.   O bir de geri vitese taktı benim gördüğüm. MHP bu süreçte stratejik hatalar yaptı. Öncelikle Türkeş'i ihraç etti ve Meral Akşener'i listeye almadı. MHP'nin işi biraz daha yoğunlaştı. Ve MHP bir de kan kaybediyor. Şimdi bunun anlamı MHP'nin 7 Haziran'ın gerisine düşmeye razı olmuş gibi görünüyor. HDP için  pozisyonunu korumak rasyoneldi. Bu yüzden mevcut listeyle devam etti. Biraz altın dokunuşlar yaptı."

ORC Başkanı Mehmet Murat Pösteki'nin konuşmasında öne çıkan satır başları ise şöyle:

"Ben bir kaç ekleme yapayım. CHP ön seçimde adayların büyük bir kısmını ön seçimle getirdi biliyorsunuz. Özellikle İstanbul'da  ön seçimle ilgili sorunlar oluştu. Ayrıca partiye yakın internet sitelerinde seçimden birkaç gün önce listelerin nasıl olacağı yayınlanmıştı. Onlar da bir değişiklik yapılmadı. CHP'de bir iktidar havası yok. MHP ise şu anda tamamen lider diktasına dönüşmüş durumda. Bu mutlaka 1 Kasım'ın ardından sorgulanacak. Oylarda mutlaka bir düşüş olacak. Yani adaylarla seçime çıkan bir parti değildi. Haziran'da. En büyük argümanı çözüm süreci. Şu anda MHP'de oy kaybı devam ediyor. Ve oy üzerinde isim bazlı etkili olan kişileri listeye koymayınca düşüşe geçeceğini tahmin ediyorum. AK Parti'de ise küçük dokunuşlarla küçük yerlerde fazladan 1 milletvekili çıkarılabilir. İç Anadolu ve Karadeniz'de MHP'ye giden Milletvekilleri geri dönebilir. Hüda-Par ve Hak-Par'ın seçime girmemesinin yansımaları olabilir Doğu ve Güneydoğu'da. Ama AK Parti'nin şu andaki listesi ben iktidar olmak istiyorum listesidir."

Partiler aday belirlerken hangi kriterlere dikkat etmiş görünüyorlar ?

Anar Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu'nun değerlendirmesi şu şekilde:

"AK Parti'nin 7 Haziran'da Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ikinci parti konumuna düşmesi ve tırmanan terör olayları AK Parti'nin listelerinde çok ciddi değişiklikler yapmasına sebep oldu. Diğer partiler üzerinde çok fazla etkisi olmadığı aşikar, zaten CHP ve MHP'nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da çok fazla etkisi yok. CHP mesela oradan bir milletvekili çıkaramıyor. CHP Genel Başkanı kendi memleketinden aday olamıyor."

GENAR Başkanı İhsan Aktaş ise şu şekilde özetledi:

"Listeler üzerinde daha büyük değişiklikleri AK Parti yaptığı için onun üzerinden konuşalım. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti liselerinde doğrusu felsefesi açıklanamayan bir liste vardı. Benim ön kabulüm şuydu, bu seçimde ne yapsalar listeler olumlu algılanacak diye. Listelere baktığınız zaman çok titiz çalışılmış. Yani demokratik özellikler, bölgesel temsil çok ince düşünerek hazırlanmış. Kanaatim o ki, AK Parti beklentisini milliyetçi-muhafazakar oylardan kazanmaya çalışacak. AK Parti için şartlar bir önceki seçime göre daha iyi gözüküyor. AK Parti oylarını artıracak bir imaja sahip."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // Ömer Şahin
Bankaları soyup köşeyi dönenlerin haline sokaklarda tencere teneke çalanların haline toplu halde evlerinde lambaları yakıp söndürenlerin haline Hocam baksada bir rahatlasa artık Vatandaşın iktidar olduğunu tabuların yıkıldığını despot düşüncelerin iğdiş edildiğini şarlatan aydınların ciddiye alınmadığını sermaye medyasının okunmadığını sen görmedin Hocam ama ben şahidim Allah makamını Cennet etsin senin inandığına inananlar çoğalıyor...
19 Eylül 2015 10:21
 // Ömer Şahin
Erbakan Hocanın Ahı Hocam kalksada bir seyretse 28 şubatçıların sıkıntısını telaşını perişan hallerine bir baksa kendisini iktidardan düşürmek isteyen askere selam duranların haline partisinin kapatılması için Hakim ve savcıların Anayasa mahkemesi kapısında duranların haline gazete köşelerinde irtica yaygarası yapanların haline Merve kaçakçısı Meclisten kovanların haline Ali kalkancıyı altı ayda şeyh yapıp ortaya sürenlerin haline Aczibendilileri Ankarada yürütenlerin haline...
19 Eylül 2015 10:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler