YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oraya PKK militanları geçti
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de bazı şehirlerin PKK'nın kontrolüne geçtiğini söyledi. Bunun Türkiye için bir tehdit olduğunu ifade etti.
Oraya PKK militanları geçti
09 Ağustos 2012 / 10:00 Güncelleme: 09 Ağustos 2012 / 10:06

Davutoğlu, resmi temaslarda bulunacağı Myanmar'a giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şu anda Suriye'de herhangi bir yerde herhangi bir olay üzerinde Türkiye'nin etki gücünün zayıflamadığını belirten Davutoğlu, Haseke'den Lazkiye'ye kadar bir Kürt kuşağı olmadığını, pekçok farklı Kürt, Arap, Nusayri, Türkmen bölgesinin bulunduğunu söyledi.

O bölgedeki PKK tehdidinin hayali olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, ''Hayali olmayan şey şu. Oraya PKK militanları geçti, Afrin'e, Kobani'ye, özellikle Afrin'e ve Beşşar Esed bunlara silah desteği sağladı. Bu hayali değil, bu bizim için bir tehdit. Bunu tehdit olarak değerlendirdik ve gerekli tedbirleri aldık, alıyoruz. Hayali olan o harita, Kamışlı'dan Lazkiye'ye kadar, sanki her bir taraf Kuzey Irak'ta olduğu gibi Kürtlerden oluşuyor hayali. O hayali."

Kendilerinin Kürtlerin Suriye'deki haklarına karşı olmadığını vurgulayan Davutoğlu, Erbil'deki toplantıda sağ tarafında Suriye Kürt Ulusal Konseyi, sol tarafında Suriye Ulusal KOnseyi'nin oturduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Dedim ki, Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı bir Kürt, Suriyeli olarak bunun başında duruyor. Siz de Suriyeli Kürtler olarak burada oturuyorsunuz. Oturun anlaşın. Bizim görmek istemediğimiz şey terör tehdidi ve de facto, aranızdan birinin çıkıp 'bu köy, bu mahalle benim' demesi. Suriye'de seçim yapılır, seçilmiş parlamento oluşur, içinde Kürtler, Araplar, Türkmenler hepsi olur, biraraya gelirsiniz, sonra dersiniz ki, 'buraya özerklik vereceğiz'. Ne yaparsanız sizin bileceğiniz iş, biz burada karşınıza çıkmayız. Gerçekten seçilmiş bir parlamento olmadan, silahlı bir grup bir yeri ele geçirirse, başka bir silahlı grup da başka yeri ele geçirir. Bizim görmek istemediğimiz şey de bu.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler