YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orakoğlu'ndan 'DTP ile Ergenekon' arasında organik
Orakoğlu'ndan 'DTP ile Ergenekon' arasında organik
Orakoğlu'ndan 'DTP ile Ergenekon' arasında organik
21 Ekim 2008 / 07:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

28 Şubat döneminin en çok konuşulan isimlerinden Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve PKK'yı canlı yayında deşifre etti.


İnternethaber'de yer alan habere göre, PKK'nın Ergenekon yapılanması olduğunu iddia eden Orakoğlu, operasyonların süreceğini söylerken DTP'yi de bu sistemin içinde organik bağı olan bir siyasal yapılanma olduğunu iddia etti.


Emniyet İstihbarat Daire Başkanvekili olduğu dönemde Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapan Batı Çalışma Grubu'nun kriptolarını deşifre ettiği iddia edilen emekli istihbaratçı Bülent Orakoğlu yine şaşırttı. Deşifre adlı kitabıyla ilk kez 28 Şubat dönemine ilişkin cesur açıklamalar yapan Orakoğlu, TV Net'te Veyis Ateş'in Ergenenekon ve PKK ilişkisi iddianamede yer alan iddiaları cevapladı.


"Bir çok cinayet bu sayede aydınlanacak"


Canlı yayında Ergenekon'un İtalya'daki gladio yapılanmasına benzer bir şekli olduğunu ve kökenin 1960'lı yıllara dayandığını söyleyen Orakoğlu, bugün ortaya çıkan yapının ise Yeni Ergenekoncular olarak tanımlanmasının daha uygun olacağını ifade etti. Ergenekon'un ilk kez İtalyan bir devlet yetkilisi tarafından tanımlandığını belirten Orakoğlu, son operasyonlarda elde edilen bilgi ve belgelerle Türkiye'nin yakın geçmişindeki bir çok karınlık noktanında aydınlatılabileceğini söyledi.


"Ergenekon hafife alınmasın!"


Orakoğlu, Gaffar Okan ve Uğur Mumcu gibi kamuoyunun vicdanı rahatsız eden siyasi cinayetlerin bu dava süreciyle aydınlatılabileceğini söyleyerek "2500 sayfalık iddianame çok geniş biçimde tüm bilgi, belge ve raporlara dayandırılarak hazırlanmıştır. Savcılar, her türlü bilgiyi değerlendirerek bu konuda üzerine düşeni yapmış gözükmektedir. Kimsenin bu iddianameyi ve dava sürecini hafife almaması gerekmektedir. Çok ciddi söylemler ve iddialar 70'li ve 90'lı yıllardaki bir çok cinayeti de aydınlatacaktır" şeklinde konuştu.


Operasyonlar bitmedi devam edecek!


Orakoğlu'na göre Ergenekon davasının soruşturma süreci henüz tamamlanmadı. Üst düzeydeki bazı isimlerin henüz yakalanamadığına işaret eden Orakoğlu, "Devletin içinden gelmiş birisi olarak açıkça söylüyorum ki henüz operasyonlar bitmedi. Darbe günlüklerinin ve buna benzer bazı belgelerin iddianemede yer almamasının asıl nedeni de budur. Şu anda iki tane emekli paşa bulunmaktadır. O dönemde bu iki isim yönetimde değil başka isimlerde bu tür toplantılarda yer almıştır.Bu isimlerinde alınması söz konusudur" dedi.


"PKK Ergenekon yapılanmasıdır"


Orakoğlu, Terör örgütü PKK'nın Ergenekon yapılanması içinde yer aldığını ve bu konuda çok ciddi belgelerin de yer aldığını da söyledi. Öcalan'ın Ergenekon içinde yer aldığını da iddia eden Orakoğlu, Uğur Mumcu'nun öldürülmesinin arkasındaki asıl gücünde bu irade olduğunu savundu. Bu ilişkilerin bu anlamda değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Orakoğlu, "DTP'nin Ergenekon ile herhangi bir ilişkisi var mıdır" sorusuna ise "Öcalan'ın geçmişine bakarsanız muhafazakar yapısını da görürsünüz Perinçek'in faaliyetlerinde de! Bir çok kişi tutuklanmış ancak ona birşey olmamıştır. Öcalan, üç devlet üzerinde kurulacak bir devlet için ne ufku vardır ne bilgisi. Demek oluyor ki bir irade var. Ergenekon'un PKK ile ilişkisi olduğu düşünülürse DTP'nin de organik bir ilişki içinde olduğunu düşünmek gerekir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler