YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orakoğlu: DAEŞ-FSB işbirliği yaptı
Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, terör örgütü DAEŞ’in Rusya tarafından kullanıldığını belirterek, Ankara saldırısında da Rus gizli servisi FSB’nin parmağı olabileceğini söyledi.
Orakoğlu: DAEŞ-FSB işbirliği yaptı
29 Kasım 2015 / 08:50 Güncelleme: 29 Kasım 2015 / 08:53

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Star’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. DAEŞ’in ne şekilde kurulduğu ve arkasında kimin olduğu meselesi üzerinde durulması gerektiğini ifade eden Orakoğlu, Ankara saldırısının arkasındaki güçlerin de  yakından araştırılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:  “Rusya’yı dost ülke olarak kabul ettik ama bana göre dost bir ülke değil. G-20 Zirvesi’nde gözümüzün içine baka baka Türkmenleri vurmak suretiyle Cerablus hattını kapatmaya çalıştı.

Cerablus hattı, Türkiye’nin kırmızı çizgisidir.  Rusya, Cerablus bölgesini ve Türkmenlerin bulunduğu bölgeyi ele geçirerek Esad güçlerini güçlendirmek istiyor. Böylece bir Amerikan, Pentagon projesi olan bu projeye hizmet ediyor. Bu Ankara saldırısı çok önemli bir saldırıydı Suruç’tan başladı. Bunu DAEŞ örgütledi. Ama son ortaya çıkan gerçekler ışığında Esad’la DAEŞ arasında bazı Rus şirketlerinin FSB ile çok ciddi ilişkiler içerisinde olduğu ortaya çıkarıldı.

GİZLİ ANLAŞMA

DAEŞ’i kullanan arka planda bazı küresel güçlerin olduğunu görüyoruz. Bunu ABD’nin İngiltere’nin derin yapıları olduğunu ben düşünüyorum. Rusya’yı da bunun içine dahil etmekte fayda var. Çünkü bakın Esad’la DAEŞ arasındaki petrol alışverişinde birtakım Rus işadamlarının Rusya gizli servislerinin kontrolünde dizayn etmeleri bize açık ve gizli düşmanlarımızın kimler olduğunu ortaya koymuştur. Rusya şu an küresel bir güç olma yolunda ilerlemeye çalışıyordu ama Ukrayna ve Kırım olayı sonrasında ABD çabalarıyla Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya ekonomik ambargo uygulamıştı. Bakın şu anda ABD bu ambargonun açılması konusunda Rusya’yı çeşitli olaylarda kullanabilir. Ankara saldırısının arkasında azmettirici olarak ABD, İngiltere gibi derin devletlerin,  Rus gizli servislerinin olduğunu düşünmek lazım.

DÜŞMANCA TAVIR

Şu anda Rusya’nın tek güvencesi ABD ile yapmış olduğu örtülü anlaşmalar var. Bu anlaşmalar da Kırım ve Ukrayna meselesinden dolayı Avrupa Birliği’nin çeşitli ambargolarını kırabileceğini düşünüyor. Ukrayna ile şu anda savaş halinde. Rusya niye Ukrayna’nın gazını kesmiyor çünkü ekonomik olarak sıkışmış durumda."

Putin’in DAEŞ oyunu ifşa oldu

Rusya’nın DAEŞ konusundaki çirkin taktiğini Rus gazeteci Yelena Milaşina açıkladı. Milaşina, Rusya’nın Dağıstan ve Çeçenistan’dan onlarca genci DAEŞ’e katılmak üzere Suriye’ye gönderdiğinİ belirterek “Bunlar uçakla İstanbul’a, buradan FSB’nin yardımıyla Irak’a gidiyor, oradan da Suriye’ye geçip DAEŞ’e katılıyorlar. Rusya böylece terör oluşturacak olan kişileri Suriye’ye ihraç ediyor. Rusya onlara para ve silah desteği veriyor. İşine gelmeyen bazı kişileri orada yok ediyor. Neticede Dağıstan’da terör eylemi azalmış durumda” ifadesini kullanmıştı.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler