YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orakoğlu: ''Avrupa saldırılarıyla AB'ye mesaj verilmek isteniyor''
İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Avrupa'ya yönelik saldırıların perde arkasını yorumlayarak, "Fransa ve hemen ardından Belçika'da meydana gelen saldırılara bakarsak bu saldırılar üzerinden AB'ye mesaj verilmek isteniyor olabilir" dedi.
Orakoğlu: ''Avrupa saldırılarıyla AB'ye mesaj verilmek isteniyor''
26 Mart 2016 / 08:18 Güncelleme: 26 Mart 2016 / 09:00

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu ve usta belgeselci Cüneyt Polat tüm dünyayı etkisi altına alan terör saldırıları ve ardındaki sebepler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Avrupa'da planlanan, bir kontra saldırı olabilir"

Orakoğlu, son günlerde Avrupa ülkelerine yapılan saldırıların bir kontra saldırı olabileceğini ifade ederek, "Türkiye, dünyadaki bütün terör örgütleriyle uluslararası alanda mücadele etmek istiyor. Ama Belçika ve Paris örneğinde gördümüz gibi, güvenlik konseptleri içerisinde Türkiye'yle terör konusunda aynı çizgide olmadıkları gibi alışverişte yapmıyorlar. 

Fransa saldırısındaki kişilerden birini Türkiye tespit etti. Türkiye, DAEŞ ile işbirliği yapıyor gibi yalanlarını ortaya atıp Türkiye'yle mutabık olmuyorlar. Belçika bugün terör üreten bir devlettir. Belçika'ya DHKP-C ve PKK militanları olmak üzere Türkiye'de terör suçundan aranan 25-30 arası teröristin yerlerini tespit ettik ve bildirdik.

Bizim terörist dediklerimizi teslim etmedikleri gibi anlaşma yoluna da gittiler. Şu soruyu sormak gerekir. Gladyo'nun merkezine yapılan saldırıyı kim yapabilir? Kim fayda elde etmek isteyebilir. Bu saldırıyı Rusya'nın yaptığı düşünülebilir. Çünkü Rusya'nın AB ülkelerinin ekonomik ambargo uygulamasından sonra ciddi sıkıntıları olduğunu biliyoruz. 

Öte yandan AB mülteci anlaşması yapılıncaca ABD, Rusya ve DAEŞ mülteci sorunu ortaya çıkardı. Bu sorunun AB ile Türkiye üzerinden çözülmesini istemiyorlar. Bu yüzden kontra bir saldırı olabilir" şeklinde konuştu.

"Avrupa ülkelerine yapılan saldırıyla , AB'ye mesaj verilmek isteniyor"

Orakoğlu, Avrupa devletlerine yapılan saldırının ardında bir AB mesajı taşıdığını söyleyerek, "ABD başta olmak üzere Batı'nın IŞİD'le mücadele etme derdi yok. Tahminim savaşçıların büyük kısmı eğitim alıp ülkelerine döndüler ve bir merkez tarafından - ki Türkiye'de terörü ortaya çıkaranla aynı merkezdir - kontrol ediliyor. Fransa hata yaptı ve saldırıya uğradıysa hemen ardından Belçika niye saldırıya uğradı diye sorarsak, bunun arkasında AB ülkelerine mesaj verilmek istendiğini söyleyebiliriz" dedi. 

Gladyo savunucusu gazeteciler...

Cüneyt Polat, saldırıların geçmişteki profilini ve o dönemde gladyo tetikçilerine destek veren gazetecilerin hâla devletin karşısında yer aldığını belirterek, "90'lı yıllarda içeriye alınan bazı gladyo tetikçileri kısa sürede çıkarılmıştı.

Bunların çıkarılmasında dönemin gazetecileri çok etkin bir rol oynadılar. Önce tetikçi ilan edip içeri alınmalarını, sonra dışarıya çıkarmak için deli dediler. O dönemde bunları yapan gazeteciler, 17-25 Aralık'ta da, gezi sürecinde de, şu anda devam eden süreçte de devletin karşısında yer alıyor. Zamanın da yazdıkları yazıların benzerini şu an devlet için uyguluyorlar. Eğer yargılayamazsak bu sistem içinde çalışmaya devam edeceklerdir" şeklinde ifade etti. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler