YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Orada yaşananlara sessiz kalamayız'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Büyükelçileri toplantısında Gazze'de yaşanan olaylara ilişkin bir değerlendirme yaptı.
'Orada yaşananlara sessiz kalamayız'
08 Ocak 2010 / 06:39 Güncelleme: 08 Ocak 2010 / 08:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İkinci Büyükelçiler Konferansı için Ankara’da bulunan Türk büyükelçilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekte konuşan Başbakan Erdoğan, Türk dış politikasındaki değişimin bir eksen kayması olmadığı yineledi, "Türk dış politikası aslında genişlemiştir, vizyonunu, ufkunu genişletmiştir, normalleşmektedir, dünyanın tümünü hitap eden bir zemin üzerinde ilerleme başlamıştır. Dere yatağında akmaya başlamıştır" dedi.

Adaleti koruyoruz

Gazze’de yaşananlara da değinen Başbakan Erdoğan, ‘’Bizim, Gazze- ’de meydana gelen olaylarla ilgili tavrımız bir eksen kaymasının, bir politika değişikliğinin değil; insan olmanın, samimi olmanın, vicdani olmanın tezahür etmesidir. Bugün hukuku, hakkaniyeti, insan hak ve özgürlüğünü, savunmak evrensel bir değer, bir gereklilik değil midir? Türkiye'nin yaptığı sadece ve sadece hukuku, hakkaniyeti, adaleti, insaniyeti korumaya çalışmaktır. Kimse bunun arkasında başka nedenler, başka saikler aramasın, arıyorlarsa boşuna ararlar" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, insani yardım konvoyunun Gazze'ye girmesine çıkarılan zorluğa tepki gösterdi. Gazze'ye uygulanan ambargonun haksız olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ne gitti oraya şimdiye kadar hiç? Gazze'ye yardım yapılmasına izin verilmiyor. Bir açık hava hapishanesinde Gazze'de insanlar yaşıyor" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

Bizim terbiyemiz budur

"Gazze'de bin 500 kişi katlediliyor. 5 bin kişi yaralanıyor, fosfor bombaları kullanılıyor, kadınlar çocuklar ölüyor. Gazze'nin yeniden imarı için vadedilen yardımlar yapılmıyor. Ne gitti oraya şimdiye kadar hiç? Gazze'ye yardım yapılmasına izin verilmiyor. Bir açık hava hapishanesinde Gazze'de insanlar yaşıyor. Gürcistan, Bosna, Darfur için aynı hassasiyeti gösterdik. Dünyanın neresinde olursa olsun bir insana zulmediliyorsa, biz tarihimizden aldığımız terbiyeyle oraya elimizi uzatmak mecburiyetindeyiz. Bizim medeniyetimizin bize verdiği terbiye budur."

Gayriinsani bir durum

ABD'de görüştüğü Museviler’in kendisine Gazze ile ilgili "Terör örgütüne ev mi yaptıralım" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Anlayış bu. Elbette buna karşı sesimizi yükseltecek, tavrımızı ortaya koyacağız. Ortada gayriinsani bir durum, adaletsizlik var" diye konuştu.

ViZYONUMUZU GENiŞLETTiK

Türk dış politikasındaki değişimin, yön değiştirme olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Türk dış politikası aslında genişlemiştir. Vizyonunu, ufkunu genişletmiştir. Normalleşmektedir. Dünyanın tümüne hitap eden, tümüyle iletişim kuran bir zeminde ilerlemeye başlamıştır. Yani dere, yatağında akmaya başlamıştır. Küresel ölçekte barıştan, huzurdan, güvenlik ve demokrasi, istikrardan başka bir arzumuz olamaz. Hiç kimse bizden tek boyutlu bir bakış açısı, tek boyutlu bir dış politika anlayışı beklemesin. Türkiye sıradan bir ülke değildir. Türkiye'nin tarihi, medeniyet mirası, stratejik derinliği buna izin vermez. Türkiye, mümkün olan her yerde kendisini temsil edecektir. Dünyanın her köşesinde ekonomik, ticari, diplomatik ilişkileri tesis edecektir. Her platformda tezlerini barışa, demokrasiye, istikrara katkı vermek suretiyle bunu yapacaktır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler