YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Orada öldürmek olamaz'
Emine Erdoğan, 'Eğer bir toplum İbrahim Hakkı gibi büyük bir insana sahipse, orada öldürmek, gözyaşı, fitne ve nifak olamaz.' dedi.
'Orada öldürmek olamaz'
26 Mart 2011 / 18:16 Güncelleme: 26 Mart 2011 / 18:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, ''Eğer bir toplum İbrahim Hakkı gibi büyük bir insana, büyük bir bilim adamına sahipse o toplumda baskının, şiddetin, zulmün asla ve asla yeri olamaz. Orada öldürmek, gözyaşı, fitne ve nifak olamaz'' dedi.

Emine Erdoğan, İstanbul'da Sancaktepe Belediyesince düzenlenen ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan ''Vefatının 231. Yılında Erzurumlu Hakkı Hazretleri'ni Anma Programı''nda yaptığı konuşmada, kadim ve zengin Türk medeniyetinin bir sevgi medeniyeti olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Bizim medeniyetimizde kelam, her zaman kılıcın üzerinde olmuştur. Bizim medeniyetimiz, gönül ehli tarafından, gönül erbabı tarafından şekillendirilmiştir. Bizim tarihimiz ve medeniyetimiz zaferlerle, kahramanlık destanlarına şahit olduğundan çok daha fazla bilime, sanata, mimariye, dayanışma ve kardeşliğe şahitlik etmiştir. Bizler, topraklar fethetmeyi değil, gönülleri fethetmeyi kendisine hedef seçmiş bir milletin evlatlarıyız'' diye konuştu.

Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlana, Yunus Emre ve Şeyh Edebali gibi büyük şahsiyetlerin topraklarımıza sevgi tohumları ektiğini ve bu topraklarda sevgiden başka bir şeyin filizlenmesine izin vermediklerini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İsimlerini tarihe ve kalplerimize yazdıran bu büyük şahsiyetler topluma adeta ışık saçmışlar, gönülleri aydınlatmışlar, milletimize ve medeniyetimize rehber olmuşlardır. Onların dillerinden dökülen her söz, gönül süzgecinden geçerek toplumun ruh dünyasına adeta gıda olmuştur. Onların ellerinden, kalemlerinden sayfalara yazılan her kelime, tertemiz yüreklerinin adeta aynası olmuştur. Hiç abartmadan söylüyorum, bugün milletçe sahip olduğumuz her ne varsa işte en başta bu gönül insanlarının eseridir, onların sayesindedir. Onlara, şükran, minnet ve dua borçluyuz.''

Emine Erdoğan, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin de bu gönül insanlarından biri olduğunu ifade ederek, ''İbrahim Hakkı Hazretleri, astronomiden matematiğe, edebiyattan tıbba kadar çok geniş bir alanda çalışmalar yaptı, eserler verdi ve medeniyetimizi olduğu kadar gönül dünyamızı da zenginleştirdi'' diye konuştu.

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin arkasında bıraktığı eserlerinin 231 yıl boyunca hiç eskimeden ve etkisini hiç yitirmeden nesillerini aydınlattığını anlatan Erdoğan, ''Fikirleri, tavsiyeleri, uyarıları edep, ilim ve irfan yüklü gençlerin yetişmesini sağladı. Manevi şahsiyeti sadece fertlerin değil, tüm bir toplumun istikametini aydınlattı, toplumsal yapımızı ve kardeşliğimizi güçlendirdi'' dedi.

Erdoğan, bir Siirtli olarak İbrahim Hakkı Hazretleri'nin kabrinin bulunduğu bir şehrin hemşehrisi olmaktan her zaman gurur duyduğunu ifade etti.

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin ''Marifetname'' adlı eserinin ilk satırlarında kendini bilmenin ne kadar önemli olduğunu anlattığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

''İbrahim Hakkı, kendini bilmenin her şeyden önce geldiğini, ilmin, hikmetin ancak ve ancak kendini, yani nefsini bilmekle mümkün olduğunu söylüyor. Yunus Emre'nin izinden giderek, İbrahim Hakkı Hazretleri de kendini bilen kişinin Hüda'nın yarattıklarına sevgi ve şefkatle davranacağını, kalplerin sevgilisi olacağını, hatta evrenin en yüce haline geleceğini belirtiyor. 'Elbette ki sen, Hazreti insansın diyor.''


-''HER MESELEMİZİN ÇÖZÜMÜ BİZZAT BİZİM ÖZÜMÜZDEDİR''-


Emine Erdoğan, bu bakış açısının bugün her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bugün artık bu zenginliğimizin farkına varmak, kulaklarımızı olduğu kadar, yüreklerimizi de bu gönül insanlarına açmak zorundayız. Eğer bir toplum İbrahim Hakkı gibi büyük bir insana, büyük bir bilim adamına sahipse o toplumda baskının, şiddetin, zulmün asla ve asla yeri olamaz. Orada öldürmek, gözyaşı, fitne ve nifak olamaz. İbrahim Hakkı Hazretleri, iki buçuk asır önce batılı bilim adamlarına ilham verecek şekilde dünya haritasını çizmiş, bununla yetinmeyip yıldızların, evrenin haritasını çıkarmaya çalışmıştı. Bugün ise aynı coğrafyada insanlar ölüyor, gençler toprağa düşüyor, kadınlar ve genç kızlar şiddete maruz kalıyor, cehalete mahkum bırakılıyor. O büyük gönül insanları yüreklerini en uzak yıldızlara kadar açarken, bugün ne yazık ki insanlar birbirini duymuyor, dinlemiyor, yüreklerini birbirlerine dahi açmıyorlar. Biz İbrahim Hakkı Hazretleri'ne, İsmail Fakirullah Hazretleri'ne ve onlar gibi nice gönül insanına mahcup olamayız.  Onlar bize sevgiyi, muhabbeti, dayanışmayı, paylaşmayı, kardeşliği miras bıraktılar. Bizim de bu mirasa sahip çıkmamız ve genç nesillere aktarmamız gerekiyor.'' 

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin ''Marifetname'' adlı eserinden alıntı yapan Erdoğan, ''İnanın, her meselemizin çözümü bizzat bizim özümüzdedir, bizzat öz tarihimizdedir'' dedi.

Konuşmasını tamamlayan Emine Erdoğan'a İbrahim Hakkı Hazretleri'nin çerçevelenmiş ''Tefvizname''si hediye edildi. Ayrıca programın sunucusu Bedirhan Gökçe de Başbakan Erdoğan'a iletmek üzere ''Delikanlı'' adlı kitabını Emine Erdoğan'a verdi.

Emine Erdoğan, daha sonra Sami Savni Özer'in konserini de dinledi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler