YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyonla ilgili flaş gelişme: O Savcılar görevden alındı
17 Aralık’taki operasyonu yürüten savcılardan Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in görev yeri değiştirildi.
Operasyonla ilgili flaş gelişme: O Savcılar görevden alındı
29 Ocak 2014 / 14:37 Güncelleme: 29 Ocak 2014 / 15:59

16 Ocak'ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Hadi Salihoğlu geçen hafta basın mensuplarıyla yaptığı tanışma toplantısında, "Buraya geldiğimiz belli olsun. Esaslı görev değişiklikleri yapacağız" diye açıklama yapmıştı. 

Tek Savcı kaldı

Salihoğlu, ilk görev değişikliklerini yaptı. Üç bakan çocuğu ile iş adamları Rıza Sarraf ve Ali Ağaoğlu'nun da şüphelileri arasında bulunduğu "17 Aralık" soruşturmasına bakan Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar Bürosunda görevli savcı Celal Kara ile Memur Suçlarına bakan Mehmet Yüzgeç'in görev yerleri değiştirildi. Eski Başsavcı Turan Çolakkadı tarafından sonradan görevlendirilen Mustafa Erol da 17 Aralık dosyasından alındı. Celal Kara, İnfaz-İlamat Bürosu'nda İnfaz Savcısı olarak görevlendirildi.

Soruşturmada sadece savcı Ekrem Aydıner kaldı. Dosyaya yeni savcılar görevlendirilip görevlendirilmediği konusunda bir açıklama yapılmadı.

17 Aralık operasyonu

17 Aralık'ta, savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç, bir buçuk yıldır yürüttükleri yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında operasyon düzenlemişti.

Operasyonda, eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın oğulları gözaltına alınmıştı. Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan tutuklanmıştı. Dosyada daha sonra, Savcı Mustafa Erol ve Savcı Ekrem Aydıner de görevlendirilmişti. Görevden alınan savcılar Celal Kara ile Mehmet Yüzgeç'in iddianameyi bitirmek üzere oldukları öğrenildi.

Sarraf kararına itiraz etmişti

Bu arad Savcı Celal Kara'nın, Rıza Sarraf'ın mal varlığına konulan tedbir kararının mahkeme tarafından kaldırılmasına da itiraz ettiği kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler