YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyonda son durum...
Operasyonda son durum...
21 Mayıs 2011 07:49
İstanbul'daki terör örgütü operasyonu kapsamında gözaltına alınan 44 kişiden 5'i tutuklandı...

Üniversitelerde karşıt görüşteki öğrencileri darp edip bıçakla yaraladıkları ve yasa dışı eylem düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca sorgulanan 44 kişiden 5'i tutuklandı, 21'inin ise mahkemedeki sorgusu sürüyor.

Gözaltında tutuldukları İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden iki grup halinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen 44 kişiyi, özel yetkili Cumhuriyet savcıları Hakan Karaali ve Hüseyin Ayar sorguladı.

İlk getirilen 18 kişilik öğrenci grubunu sorgulayan savcı Karaali, 16 kişiyi tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk ederken, 2 kişiyi serbest bıraktı.

Nöbetçi mahkemece sorgulanan 16 kişiden 5'i tutuklandı, 11'i serbest kaldı.

Adliyeye getirilen 26 kişilik grup ise savcı Ayar tarafından sorguladı. Bu kişilerden 21'i mahkemeye sevk edilirken, 5'i serbest bırakıldı.

Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 21 kişinin sorgusu sürüyor.

İstanbul'daki üniversitelerde 2009-2010 ve 2010-2011 öğretim yıllarında karşıt görüşteki öğrencileri bıçaklama ve darp ederek yaralama eylemlerine karıştıkları öne sürülen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda 62 kişi gözaltına alınmıştı.

İstanbul Üniversitesi ve civarında 19 farklı yasa dışı eyleme katıldıkları, 9 güvenlik görevlisi ile 15 karşıt görüşlü öğrenciyi yaraladıkları, Marmara Üniversitesi ve civarında 5 yasa dışı eylem organize ettikleri ve 12 karşıt görüşlü öğrenciyi darp ettikleri, Yıldız Teknik Üniversitesi ve civarında 2 yasa dışı eylem düzenledikleri, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitelerinde 4 yasa dışı eyleme katıldıkları ve ayrıca Bağcılar, Beyoğlu, Fatih, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Şişli ve Zeytinburnu'nda 20 yasa dışı eyleme katıldıkları, güvenlik güçlerine taş, molotofkokteyli ve havai fişekle saldırdıkları iddia edilen şüphelilerden 12'si emniyetten serbest bırakılmıştı.

Şüphelilerden 3'ü daha önce mahkemece tutuklanmış, 3'ü de savcılık sorgularının ardından serbest kalmıştı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler