YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyonda son dakika...
Vekaleten kurban kesimindeki yolsuzluğa yönelik olarak düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 63 zanlıdan 31 şüpheli adliyeye sevk edildi
Operasyonda son dakika...
23 Aralık 2009 / 12:16 Güncelleme: 23 Aralık 2009 / 12:57

Ankara polisinin vekaleten kurban kesimindeki yolsuzluğa yönelik olarak düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 63 zanlıdan 31 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda yaptığı çalışmalarda Kurban Bayramı'nda 220 bin hayvanın kesim siparişini alan, ancak büyük bölümünü kesmeyerek 40 milyon TL vurgun yapan şebekenin Kurban bayramında günde 3 bin kurban kesildiğini gösterip günde 20 tane kurban kestikleri belirlendi.

Y.E. firması yetkilisi F.Y. ve M.E. firması yetkilisi M.A.'nın yeterli rekabet ortamı olmaksızın ve şartnamede belirtilen hükümlere haiz olmamalarına ve yeterlilikleri bulunmamasına rağmen Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Mehmetçik Vakfı ve Lösemili Çocuklar Vakfı'nın kurban kesim ihalelerine katıldıkları, ihaleyei kazandıkları ve sözleşme imzaladıkları belirlendi.

Operasyon kapsamında Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Cengiz Ergün, LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'un da gözaltına alındı. Düzenlenen operasyonda toplam 63 kişi gözaltına alınırken bunlardan Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım'ın da aralarında 32'si savcılık talimatı ile polis sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü ekiplerinin kameralı ile yaptığı görüntülü tespitlerde şebekenin kesim yaptıkları mezbahalarda kendi çevrelerinden anlaştıkları kişiler aracılığıyla başka kurbanları kendileri kesmiş gibi gösterdikleri tespit edildi.

TSK Mehmetçik Vakfı adına kesilmesi gereken 156 bin 134, Lösemili Çocuklar Vakfı adına kesilmesi gereken 52 bin 10, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına kesilmesi gereken 7 bin 289 hissenin tam olarak kesilmediği halede kesilmiş gibi gösterildiği belirlendi.

Gözaltına alınanlar arasında 2 noter vekili, 1 emekli noter ve 1 din görevlisi de yer aldı. Zanlıların Kazan mezbahanesinde sayım yapmak isteyen görevlilerin içeceklerine müshil kattıklarıda tespitler arasında yer aldı.
Polisin 6 ay süren takibinde şebekenin kurban kesim fiyatında da yolsuzluk yaptığı tespit edildi. Mezbahalarda kesilen kurbanlar için zanlıların büyükbaş hayvanlar için 635 TL, küçükbaş hayvanları için ise 400 TL ödemiş gibi gösterdikleri gerçekte bu fiyatı ödemedikleri belirlendi. Yapılan çalışmalarında kurumların yapılan bağışları kayıt altına almadıkları tespit edildi.

31 zanlı polis sorgusun tamamlanmasın ardından adliyeye sevk edildi. LÖSEV Başkanı Üstün Ezer, adliyeye gönderilişi sırasında iddiaları yalanlayarak gerçeklerin ortaya çıkacağını söyledi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler