YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon talimatı Başkomutan‘dan
Süleyman Şah Türbesi'nin tahliyesine yönelik gerçekleştirilen operasyon, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile başlatıldı.
Operasyon talimatı Başkomutan‘dan
23 Şubat 2015 / 07:39 Güncelleme: 23 Şubat 2015 / 16:14

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin başlattığı 2 ayaklı sınır Şah-Fırat operasyonunun her adımını Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile birlikte Genelkurmay Karargahı'ndan takip etti.

Davutoğlu, operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nda operasyonla ilgili basın toplantısı düzenledi. Operasyon kararının Hükümet tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla alındığını belirten Davutoğlu, "Süleyman Şah Türbesi'nin tahliyesi geçici bir nakildir. Suriye'de şartlar düzeltildiğinde asıl yerine nakli kubur yapılabilir" dedi.  

TSK'yı kutluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’na yapılan operasyonu bizzat takip ettiğini belirterek, “Her türlü takdirin fevkindeki bu başarılı operasyonu gerçekleştiren Hükümetimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum" dedi. Erdoğan ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar'ı da ayrı ayrı arayarak operasyonun başarısından dolayı teşekkür etti. Erdoğan mesajında şunları söyledi: “Daha önce iki defa yeri değiştirilmiş olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, yine uluslararası hukuk ve anlaşmaların bir gereği olarak yeni mekanında bayrağımızı dalgalandırmaya ve ecdadımızın hatırasını yaşatmaya devam edecektir. Herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı operasyon sırasında, kaza sonucu bir askerimiz şehit düşmüştür. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Her türlü takdirin fevkindeki bu başarılı operasyonu gerçekleştiren Hükümetimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.”

4 dilde mesaj verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin açıklamaları, dört dilde yayımlandı. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun, Süleyman Şah Türbesi'nin tahliyesine ilişkin açıklamalarının, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olmak üzere dört dilde yayımlandığı bildirildi.

Üç aydan beri hazırlığı yapılan harekatı bizzat sevk ve idare eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah 4 ayrı dilde yayınlanan şu açıklamayı yaptı: Operasyon her türlü takdirin fevkinde!

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler