YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon sırası bu ilçelere geldi
Güneydoğu'daki operasyonlar bazı ilçelerde tamamlanma aşamasına gelirken, yeni ilçeler için de hazırlıklar yapılıyor. Operasyon sırası Yüksekova ve Nusaybin'de...
Operasyon sırası bu ilçelere geldi
08 Mart 2016 / 11:17 Güncelleme: 08 Mart 2016 / 11:27

Silopi ve Cizre'de tamamen biten, Sur'da ise bitme aşamasına gelen operasyonlarının rotası, Mardin'in Nusaybin ve Hakkâri'nin Yüksekova ilçelerine çevriliyor. Güvenlik birimleri, gerekli hazırlıkları yaptı.

Buna göre, operasyonlar önce Nusaybin'de ardından Kobani'den tünellerle bölgeye sızan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için hazırlıklar tamam, operasyonlar Yüksekova'ya da kaydırılacak.

NUSAYBİN'DE 1000 HENDEK VAR

İstihbarat raporlarına göre Nusaybin'de bin civarında hendek ve barikat var. Ayrıca Suriye sınırından Nusaybin'e gizli yeraltı tünelleri açılmış durumda. İlçede 350 civarında da silahlı militan olduğu değerlendiriliyor.

Hükümete sunulan raporlarda, TSK'nın aldığı tedbirler ile PKK'lıların Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızmasının büyük oranda önüne geçildiği belirtiliyor. Türkiye kırsalında ise, şehirlere indikleri için hemen hemen terörist unsur kalmadı.

SURİYE'DEN İLÇEYE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPIYORLAR

Şu anda en sıkıntılı yer sınırdaki Nusaybin. Kobani'deki PYD-PKK unsurları, Nusaybin'e giriş-çıkışlarını gizli yeraltı tünellerinden yapıyor. Bu nedenle yeraltı tünellerine yönelik harekât öncelikli olacak. Operasyon yapılacak mahalle sayısının 3 olduğu belirtildi.

Nusaybin'de PKK, Arap kökenli nüfusu tehditle göçe zorluyor. Bu baskılar nedeniyle son dönemde 70 bin olan ilçe nüfusu 40 bin civarına inmiş durumda.

NEVRUZ'A ÖZEL ÖNLEM

Öte yandan PKK'nın Nevruz'a yönelik provokasyonlarının önüne geçmek için güvenlik birimleri alarm verdi. Kutlamalara getirilecek bir yasağın eylemleri daha da artıracağı bildiriliyor. Hükümetin, Nevruz kutlamalarını “sıradanlaştırma stratejisi” izleyeceği kaydediliyor.

BİNLERCE İNSAN İLÇEYİ TERK ETTİ

Bir çok hendek ve barikatın bulunduğu Yüksekova'da da kapsamlı bir operasyonun yapılacağı haberleri ilçede bir çok aileyi endişelendirdi. Yüzlerce aile ilçeyi terk etti.

İLÇEDEN KAÇMAK ZORUNDA KALDILAR

Ailelerin bir kısmı ilçeye uzak köylerde yaşayan yakınlarının yanına yerleşirken, bir kısmı ise Van veya çevre illere göç etti. Bazıları geçici olarak Yüksekova'dan ayrılırken, bazıları da tüm evlerini taşıdı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler