YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon öncesi PYD/PKK'ya itirafçı şoku
İlçedeki PKK elebaşlarından Veyzi Hicazi, Azez’e kaçıp muhaliflere teslim oldu. Hicazi, "PKK’nın medya şovlarına kimse aldanmasın. Türk ordusu harekatın başlamasından birkaç saat sonra Afrin’de olur'' dedi.
Operasyon öncesi PYD/PKK'ya itirafçı şoku
18 Ocak 2018 / 09:09 Güncelleme: 18 Ocak 2018 / 09:17

Geçtiğimiz günlerde terör örgütü PKK’nın Afrin yapılanmasından kaçarak Azez’e sığınan ‘Veysi Hicazi’ isimli sözde saha komutanı, çarpıcı bilgiler verdi. PKK işgalindeki Minnığ bölgesinin 1 yıl 4 ay boyunca sorumluluğunu yürüten Hicazi, “PKK’nın medya şovlarına kimse aldanmasın. Örgütün Türk askeri karşısında dayanma gücü yok.

Türk ordusu harekâtın başlamasından 3 saat sonra Afrin’de olur” dedi. Afrin’deki Rus askerlerinin bölgeden çekildiği bilgisini veren Hicazi, “Sadece Cinderes bölgesinde Rus bayrakları kaldı. Bilhassa sınır boyunda bazı PKK noktalarına Rus bayrağı çekilebilir. Bu durum PKK’nın tuzağı olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı. ‘Ebu Uday’ kod adlı eski PKK’lı şunları anlattı:

‘MAAŞIMIZ 1000 DOLARDI’

“Afrin’de 9 bin civarında PKK’lı var. Bir de ABD’nin PKK’ya kattığı Lival el-Aşair, Megavir Humus, Ceyş el-Suvvar gibi paravan gruplar var. Bu kişilerin maaşları Haseke’de konuşlu örgüt sorumlusu Şahin Cilo’dan (Ferhat Abdi) gelir. Rimeylan’da mali konularla ilgili bir birim var ve Afrin’deki tüm PKK’lıların maaşları bu birim tarafından ödeniyor.

Paralar ise ABD’den geliyor. Afrin’deki PKK karargahları 2016 yılı içerisinde bazı ABD’li siviller tarafından ziyaret edildi. Tüm ihtiyaçlarımızı gidereceklerini söylüyorlardı. Gerçekten de öyle oldu. 2017 yılı Haziran ayına kadar 6 ay boyunca 1000’er dolar maaş aldık. Üst düzey isimler o dönem son derece bonkör davranıyordu ancak 2017 Haziran’ından sonra maaşlarımız 200 dolara düşürüldü.”

‘HER YERİ YAĞMALADIK’

“Rusya’nın olağanüstü hava desteğiyle Afrin’den çıkarak Tel Rıfat, Kefer Nasıh, Marenaz, Malikiyye, Aneb, Ayn Dakne, Ahraz gibi birçok beldeyi ÖSO’dan aldık. Girilen köylerde kümes hayvanları, ev halıları, mobilya ve dolaplar dahil her şey yağmalandı. Günlerce Afrin’e TIR’larla eşya taşındı.

Camiler, okullar, hastaneler, köylülerin hububatları bile boşaltılıp Afrin’e taşındı ve satıldı. Aşamalı olarak kıymetli eşyalar üst düzey yöneticilerden başlanarak pay edildi. Bu yağma olayında o kadar ileri gittiler ki, o bölgedeki tren rayları bile sökülüp Afrin’e getirildi ve hurda fiyatına satıldı.”

HDP’DEN BÖLGEYE YARDIM GİDİYOR

Suriye PKK’sı içerisinde 1 yıl 4 ay görev yapan ve 200 kişilik bir terör grubunu yöneten Veysi Hicazi, Suriye PKK’sına Türkiye’deki HDP’li belediyelerden nasıl yardım gittiğini şöyle anlattı: “Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediyelerden sürekli yardım gönderiliyordu. Belediyelerin Afrin’e gönderdiği malzemeler arasında gıda, giyecek ve tıbbi malzemeler bulunuyordu.

Ayrıca 2015-2016’da HDP’li belediyeler tarafından verilen iş makineleri ile inşaat malzemeleri bölgede halen etkin olarak kullanılıyor. Aslen Halep’e bağlı Düdyen köyünden olan Salah Cibbo, PKK’nın muhalif bölgelerle ilgili faaliyetlerinden sorumlu bir isim.

Salah Cibbo’nun kardeşi Şiro Cibbo ise İstanbul’da yaşıyor ve HDP ile PKK’nın Afrin yapılanması arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Afrin’den Türkiye’ye sızan ve PKK ile ilintili herkesin tüm ihtiyaçları HDP tarafından karşılanır. Şayet hasta ya da yaralanmış ise ameliyat ve tedavi işlemleri yine HDP’nin sağladığı imkanlarla yapılır."

1 NUMARA’YI AÇIKLADI

Veysi Hicazi, Afrin’de PKK yapılanmasının en tepesinde bölgeye Türkiye’den giden ‘Bektaş’ isimli bir teröristin bulunduğunu ve orada son sözü onun söylediğini belirtti. Hicazi, “Mahmut Berhudan ile Hacı Ahmed bu ismin altında ve emrinde görev yapmakta. Çok önemli toplantılarda ortaya çıkan Bektaş, Kürtçe ve Arapça bilmiyor, yanında sürekli Türkçeden Arapça ve Kürtçeye çeviri yapan bir tercüman bulunduruyor.

Bektaş, Afrin merkezinde özel bir karargahta kalıyor ve Kandil’den gelen bir ekip tarafından korunuyor. Türkiye kökenli bu şahıs, Kandil tarafından yaklaşık 2 yıl önce bölgeye atandı ve örgüt içi disiplin konusunda özel işkence yöntemleri uyguluyor” diye konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

BU KADAR BAŞIBOŞLUĞU BİZ SUİSTİMAL EDERİZ. İŞTE GÖRÜN.
 // hursit dilaver
batının hatırına bu belediyeler kanunun çıkardık. ne oldu.kime yaradığı meydanda. ama hala bu kanunu değiştirme emaresi yok. bari yasal kontrol sistemi kurulsun.bir kuruşun sarfiyatını,hesabını ekranda görün.ama bilirim AB istemez derseniz.AB elbette istemez. yoksa PKK ya nasıl para, malzeme, dozer kepçe gönderilecek.bak adam ne diyor. BARİ BUNUN HESABINI SORUN YAHU.BU KADAR ÜRKEKLİK NE..sezgin tanrıkulu agbiden mi çekinirsiniz. zaman ..madem öyle YIKIL SEZAR.....
18 Ocak 2018 Perşembe 15:07
İSLAMIN SON ORDUSUYUZ. DİKKAT EDİN.
 // hursit dilaver
böyle saat vermek gereksiz.. kıbrıs savaşında da,daha savaş yeni başlamış, bizim gazeteler, girne,bap,limasol, larnaka tamam diye manşet atmışlardı.onun için aman saat falan vermeyin. ya 3 saat 6 saat olursa..ya bu hain sürüsü biz afrinle uğraşırken çukurcadan, hakkariden saldırırsa.eğer savaşacaksak allah odumuza ve askerlerimize güç kuvvet ve muzafferiyet versin.DÜNYADAKİ MÜSLİM ADINDAKİ REZİLLERE BAKTIKÇA,İSLAMIN SON ORDUSU OLDUĞUMUZ NASIL DA BELLİ....
18 Ocak 2018 Perşembe 14:55
 // cCc TÜRK cCc
Operasyon öncesi böyle birinin çıkıp rusyanın hava desteği ile önlerini açtı demesi düşündürücü gerçekten!! Rusya ile aramızı bozmak için oynanan bir oyunmu bu ??...
18 Ocak 2018 11:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler