YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon nasıl planlandıysa öyle bitmiştir
Operasyon nasıl planlandıysa öyle bitmiştir
Operasyon nasıl planlandıysa öyle bitmiştir
02 Mart 2008 / 16:23 Güncelleme: 02 Mart 2008 / 00:00


Cumhurbaşkanı Gül, "Herkese ilan ederek bir operasyon başlatılmaz ve bitirilmez" dedi. Gül, 'operasyonun Amerika'nın talimatı ile bitirildiği' yönündeki eleştirilere şu cevabı verdi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde yönelik sınır ötesi kara harekatının ne zaman sona ereceğine ilişkin bilgisinin olduğunu belirterek, ''Bu nasıl planlandıysa öyle bitmiştir. Tamamen askeri bir planlamadır. Şunu bütün samimiyetimle söylerim; ABD'lilerin de bunda herhangi bir etkisi söz konusu değildir'' dedi. Gül, Romanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gezisine ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.


''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik sınır ötesi kara harekatının ani tamamlanmayla ilgili bazı tartışmaların gündeme geldiğini'' ifade eden bir gazetecinin, ''Harekatın perşembe günü tamamlanacağını biliyor muydunuz? Harekatın tamamlanması konusunda ABD'nin etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın konuyla ilgili geniş bir açık ve net bir açıklamada bulunduğunu belirtti. Gül, şöyle konuştu:


''Bu çerçeve içerisinde bu nasıl planlandıysa o şekilde bitmiştir. Tabii ki askeri operasyonların planlarını kamuoyu önünde herkese anlatmak, söylemek, oradaki Mehmetçiği riske atmak demektir. O bakımdan bu tip operasyonların şaşırtıcı olması gayet normaldir. Herkese ilan ederek bir operasyon ne başlatılır ne de oradaki askerin çıkışı veya tekrar girecekse girişi bunlar, herkesin, kamuoyunun bilgisi içerisinde olmaz. Bunları yaparsanız, kamuoyunun takdim edeyim, herkesi bilgilendireyim, hoş görüneyim diye bunları yaparsanız, o zaman oraya gönderdiğiniz evlatlarınızı da tehlikeye atarsınız. Ben tabii ki biliyordum. Ayrıca brifingler düzenli verildi. Bütün detaylarını tabii ki biliyoruz. O bakımdan bu nasıl planlandıysa öyle bitmiştir. Tamamen askeri bir planlamadır. Şunu bütün samimiyetimle söylerim; ABD'lilerin de bunda herhangi bir etkisi söz konusu değildir.''2 GÜNLÜK RESMİ ZİYARET


Gül, açıklamasının ardından 2 günlük resmi ziyaret için Türk Hava Yollarına ait özel bir uçakla saat 15.45'te Romanya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Gül'ü, Esenboğa Hava Limanı'ndan TBMM Başkanı Köksal Toptan uğurladı. Uğurlamada, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Ankara Valisi Kemal Önal ile öteki yetkililer hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Romanya'ya gitti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler