YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önümüzdeki hafta netleşir
Önümüzdeki hafta netleşir
11 Şubat 2012 13:58
MİT mensuplarının durumu ile iglili değerlendirmede bulunan bir başka isim de hükümet kanadından Bakan Faruk Çelik'di. Çelik, "Bu süreç önümüzdeki hafta, günler içerisinde bir netlik kazanır'' dedi..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, MİT mensupları için çıkarılan yakalama kararıyla ilgili olarak, ''Yargının bu konuda şu anda uygulama kararları var, ortaya koyduğu bir tavır var. Buna karşı da devletimizin bekası açısından önemli kurumlarımızdan MİT var. Bu süreç önümüzdeki hafta, günler içerisinde bir netlik kazanır'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, AB'nin desteklediği ''İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü (İSGÜM) Bölge Laboratuvarlarının Güçlendirilmesi Projesi'' kapsamında Demirtaş Organize Sanayi Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (DOSABSİAD) düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan Bakan Çelik, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Çelik, ''MİT mensupları için çıkartılan yakalama kararına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'de son dakika haberlerinin çok yoğun ve yaygın olduğunu, bitmek, tükenmek bilmediğini söyledi.

Son bir iki gündür bu konunun gündemi meşgul ettiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

''Yargı tabii ki bizim önemli bir kurumumuz. Yargıyla ilgili bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum ama bugün bahse konu olan kurumlarımızdan biri Milli İstihbarat Teşkilatı. Milli İstihbarat Teşkilatı devletler için çok çok önemli bir teşkilat. MİT'in faaliyetleri yasalarla düzenlenmiş, o yasa çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmek durumundadırlar. Bu faaliyetlerin, bu masa etrafında konuşulması... 'Konuşulmasın' diye de 'milli istihbarat' denilmiş buna. Eğer bu masa etrafında milli istihbaratı konuşacaksak, bunun adı milli istihbarat olmaz. Bu derece önemli bir kurumun faaliyetleri, başkanı ve eski yöneticileriyle ilgili bir değerlendirmeyi bir siyasetçinin yapmasını ben hiç doğru bulmuyorum.''

''Önümüzdeki hafta netlik kazanır''

Çelik, yargının bu konuda uygulama kararlarının bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Yargının bu konuda şu anda uygulama kararları var, ortaya koyduğu bir tavır var. Buna karşı da devletimizin bekası açısından önemli kurumlarımızdan MİT var. Bu süreç önümüzdeki hafta içerisinde bir netlik kazanır. Ben görebildiğim kadarıyla bu 24 saat içerisinde böyle bir görüntüden vatandaşlarımızın, bir siyasetçi gözüyle söylüyorum, rahatsız olduğunu görüyorum. Umarım kendi mecrasında her şey akar ve milletimizin de moralini bozacak bir tablo uzun sürmez, yani bu iş bir şekilde üst düzey kurumlarımız arasında hızlı bir şekilde çözülmesi gereken bir durum.''

Bakan Çelik, ayrıca bu konuyla ilgili bir yasal düzenlemenin salı günü komisyona geleceğini, bunun da açıklandığını anımsatarak, ''Bir yasal mevzuat eksikliğinden de kaynaklanıyorsa bazı meseleler, onlara da çözüm önümüzdeki haftalar içinde bulunur. Netice itibarıyla içeriğine de hakim değilim. 'Ne dosyayla ilgili ne konuyla ilgili, bilgiye müracaat mıdır, yoksa hangi amaca, konuya dönük bir değerlendirme yapılıyor ' o konuda da bilgimiz olmadığına göre ayrıntılı şekilde bir değerlendirme yapmak da mümkün olamamaktadır'' değerlendirmesinde bulundu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler