YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlar Çevik Kuvvet'in 'kovboyları'
Türkiye’deki en büyük Atlı Polis Grup Amirliği kapılarını Yeni Yüzyıl’a açtı: Ankara’daki Atlı Polis Grup Amirliği’nde başka illerde kurulması planlanan diğer atlı birliklerde görev yapacak at ve polislere de eğitim veriliyor.
Onlar Çevik Kuvvet'in 'kovboyları'
10 Ocak 2016 / 13:08 Güncelleme: 10 Ocak 2016 / 13:15

Türkiye’deki en büyük Atlı Polis Grup Amirliği Ankara’da bulunuyor. Beştepe’de bulunan Ankara Atlı Polis Grup Amirliği, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne de birkaç yüz metre mesafede yer alıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı Atlı Polis Grup Amirliği, bünyesinde çoğunluğu Avrupa ülkeleri ırkı olan onlarca atla hizmet veriyor. Amirlik bünyesinde binicilik uzmanı olan 40’a yakın polisin yanı sıra, 1 veteriner, 1 bekçi ve 3 teknisyen yardımcı bulunuyor. Atlı birlikte ayrıca, 1 saraç, 1 nalbant, 5 yemci, 4 ahır bakıcısı ve 4 de seyis olmak üzere 15 sözleşmeli personel de bulunuyor. 

2 yıl süren temel eğitim 

Ankara’daki birlikte aynı zamanda başka illerde kurulması planlanan diğer atlı birliklerde görev yapacak at ve polislere de eğitim veriliyor. Eğitimlerini tamamlayan atlı polisler, çeşitli kutlama, şenlik ve toplu etkinliklerde, motorlu taşıtların girmesinin mümkün olmadığı yerlerde, milli parklar ve kırsal alanlarda devriye gezerek önleyici zabıta hizmetlerini yürütüyor. Ayrıca, spor müsabakaları, gösteri ve yürüyüşlerde de caydırıcı güç olarak görev yapıyor.

Polis atlarının toplumsal olaylara karşı çeşitli eğitimler aldığını vurgulayan yetkililer, bu göreve gelecek atların da “ılık kanlı” tabir edilen atlardan seçildiğini belirtiyor. Atın eğitim alabilmesi için 3 yaşını doldurması gerektiğini anlatan yetkililere göre, büyümesinin engellenmemesi için 3 yaşını doldurması beklenen atlar daha sonra, binici antrenörlerce 2 yıl süren temel eğitime alınıyor.

Binici polislere ise 6 ay ile 1 yıl arasında süren eğitim veriliyor. At ve binicisi, görev yaptıkları sürece bu eğitimleri defalarca tekrarlıyor. Bu birimde görevli polislerin tayinleri, yine atlı polis birimlerine yapılıyor. 

Hassas ve duyarlı canlılar 

Polis atları yaz kış 24 saat veteriner gözetiminde bulunuyor. Atların 3 metre yüksekliğinde ve içerisinde havalandırma, kanalizasyon, yemlik ve suluk gibi zaruri ihtiyaçları karşılanabilecek düzeyde hazırlanan ve “boks” tabir edilen yerlerde barındırıldığını belirten yetkililer, atların duyarlı ve hassas canlılar olduğunu, at yetiştirmenin kolay olmadığını ifade ediyor.

Engelli çocuklara rehabilitasyon

Sportif amaçlı müsabakalar ile merasimlerin tören kıtalarına katılarak emniyet teşkilatını temsil eden atlı birlik, çeşitli yarışmalara da iştirak ediyor. Atlar, aynı zamanda engelli çocukların rehabilitasyonunda da kullanılıyor. Ankara Valiliği’nden izin alarak atlı birliğe gelen öğrenciler, öğretmenlerinin ve ailelerinin gözetiminde midilli atlarına biniyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne oldukça yakın mesafede bulunan atlı polis ekipleri, ihtiyaç duyulması halinde külliye ile ilgili her türlü göreve de hazır bekliyor.

 

HÜSEYİN YORULMAZ / YENİ YÜZYIL

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler