YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önkol'un savcısına suç duyurusu
Ceylam Önkol'un ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten savcı ve diğer ilgililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
Önkol'un savcısına suç duyurusu
23 Ekim 2009 / 13:45 Güncelleme: 23 Ekim 2009 / 13:45

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Şenlik köyünde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten savcı ve diğer ilgililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Sultanahmet'teki İstanbul Adliye Sarayına gelen sanatçılar Lale Mansur ve İlkay Akkaya'nın da aralarında bulunduğu grup adına açıklama yapan sanatçı Zeynep Tanbay, savcı, yargıç, bakan veya devlet değil, vicdan ve adalet duygusuna sahip yurttaşlar olduklarını belirtti.

Önkol'un öldüğü 28 Eylülden bu yana devletin, hükümetin, adaletin yaptıklarını ve yapmadıklarını ibretle izlediklerini ifade eden Tanbay, soruşturmayı yürüten savcının ''Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle olay yerine gitmediğini, otopsinin bilgisiz kişilerce karakolda yapılmasına izin verdiğini, gitmediği yerden delil getirmeleri için Ceylan'ın ailesine talimat verdiğini, günlerce dava dosyasını avukatlardan gizlediğini'' iddia ederek hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Tanbay, ''Sadece savcı değil, gerekli soruşturmayı zamanında başlatmayan, konuyla ilgili kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapmayan İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz'' dedi.

Grup, açıklamanın ardından savcılığa giderek ilgililer hakkında ''görevi kötüye kullanmak'' ve ''maddi delilleri karartmak'' suçlarından işlem yapılması için savcılığa dilekçe verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler