YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önerge kabul edildi Meclis karıştı
Önerge kabul edildi Meclis karıştı
18 Şubat 2011 08:11
Muhalefetin önergesi kabul edildi Meclis karıştı

TBMM Genel Kurulu’nda ÖSYM’yi yeniden yapılandıran teklifin Ankara’da Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin maddesi görüşülürken MHP, üniversitenin “Hava Ulaştırma Fakültesi”nin Adana’da kurulması yönünde bir önerge verdi.

Önerge oylanırken, AK Parti’lilerin çoğu kuliste olunca TBMM Başkanvekili CHP’li Güldal Mumcu, önergenin “kabul” edildiğini açıkladı. Ancak AK Partililer, muhalefet önergesinin kabul edildiğini fark edince Genel Kurul’da tansiyon yükseldi. AK Partililer, “kabul” oylarının “karar yeter sayısı” için yeterli olmadığını iddia ederken AK Partili katip üyeler Yusuf Coşkun ile Fatih Metin de Mumcu’nun yanına giderek seçimin yenilenmesini istediler.

Bu sırada açık kalan mikrofondan Mumcu’nun “Bana telkinde bulunamazsınız. Önerge kabul edildi. Ne yapıyorsunuz arkadaşlar? Genel Kurul’u kapatırım” dediği duyuldu. Mumcu kararını değiştirmedi ve önerge ile değişitirilen geçici 139. maddeyi oya sundu. Ancak madde AK Partililerin oylarıyla reddedildi. Daha sonra madde hükümetin talebiyle yeniden görüşüldü. Böylelikle tasarıdan çıkarılan madde ilk haliyle yasalaştı. (Vatan)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler