YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"One minute" krizi tarihe gömüldü
"One minute" krizi tarihe gömüldü
23 Eylül 2009 08:51
Erdoğan, ABD'ye ziyaretinde 50 Musevi kuruluşun temsilcileriyle buluştu

Başbakan Erdoğan, ABD'ye ziyaretinin ilk saatlerinde yaklaşık 50 kadar Musevi kuruluşun temsilcileriyle buluştu.
ADL'nin direktörü Abraham Foxman, "One Minute'' krizinin artık tarihe gömüldüğünü söyledi...

New York'taki Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurulu ve Pitsburg'da toplanacak G- 20 zirvesine katılmak üzere ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk görüşmesini Musevi cemaati temsilcileriyle yaptı.

Kitle imha silahları

Erdoğan, New York'ta kaldığı The Plaza Oteli'nde, aralarında Abraham Foxman'ın ulusal direktörlüğünü yaptığı "İnkar ve İftiraya Karşı Birlik" (Anti-Defamation League- ADL) kuruluşunun da bulunduğu New York ve Washington merkezli önemli Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü. Başbakan toplantıda, eşbaşkanlığını ABD'nin yaptığı AGİT Minsk grubunun Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesi sürecine katkısının önemli olduğunu belirterek, ilişkilerin geliştirilmesinde bu grubun daha fazla gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

Musevi kuruluşları, Başbakan Erdoğan'a Ortadoğu bölgesindeki kitle imha silahlarının yayılmasından ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Yahudi soykırımını yadsıdığı konuşmalardan kaygı duyduklarını belirtti, Erdoğan da Türkiye'nin her türlü kitle imha silahına ve nükleer silaha karşı olduğunu bildirdi.

Kimse konuyu açmadı

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan ADL'nin direktörü Abraham Foxman, Davos zirvesinde yaşanan “One minute” krizinin artık tarihe gömüldüğünü söyledi. Yaklaşık 50 kadar Musevi kuruluş temsilcisinin de önderliğini yapan Foxman, “Toplantıda ne Erdoğan ne biz bu konuyu açmadık. Çok olumlu bir görüşme oldu. Biz zaten Davos olayını tarihe gömdük. Bizim açımızdan en önemlisi, Başbakan Erdoğan’ın New York’a gelir gelmez ilk önce bizi kabul etmesidir” dedi.

İlk ders genelgesine övgü

Musevi kuruluşları temsilcilerin Başbakan Erdoğan'a İsrail'i yakında ziyaret etmesinin gündemde olup olmadığını sorunca Erdoğan'ın henüz kesinleşmiş bir şey olmadığını, ancak BM Genel Kurul toplantıları sırasında Türk ve İsrail dışişleri bakanlarının her an görüşebileceklerini söylediği belirtildi.

Musevi temsilcilerin Erdoğan'a, İstanbul'daki Yahudi cemaatinin Türkiye'de ders yılının başında okullarda ayrımcılığın kaldırılması ve ilk derste dil, din ve ırk ayrımcılığına karşı saygı, sevgi ve hoşgörü konusunun işlenmesiyle ilgili "ilk ders genelgesini" çok olumlu karşıladıklarını söyledikleri de öğrenildi.

Yeni yıllarını kutladı

Musevi lobisi Davos'ta yaşanan 'One minute krizi'nin ardından Türkiye ile İsrail arasında baş gösteren krizin sona erdiği sinyalini verdi. Kalabalık bir Musevi grubunun katıldığının gözlemlendiği toplantıda, Erdoğan'ın Museviler'in yeni yıllarını kutladığı bildirildi. New York'a, Başbakan Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Devlet Bakanı Babacan, Devlet Bakanı Bağış, Maliye Bakanı Şimşek ve milletvekilleri de gitti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler