YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önder: Taksim'i kapatamazsınız!
Önder: Taksim'i kapatamazsınız!
01 Mayıs 2013 12:32
Önder, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'na gelerek, gazetecilere açıklama yaptı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Taksim Meydanı'nda kutlama yapılmasına izin verilmemesine ilişkin, "Hiç kimsenin burnunun kanamayacağı, can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmeyeceği şekilde koordine edilebilirdi" dedi.

Taksim Meydanı'nda kutlama yapılmasına izin verilmemesinin yanlış bir karar olduğunu savunan Önder, "Burada yapılması gereken, kolluk kuvvetleri, sendikalar ve düzenleme komitesinin birlikte düzenlemesiydi. Bu inisiyatif verildiğinde burada hiç kimsenin burnunun kanamayacağı, an ve mal güvenliğinin tehlikeye girmeyeceği şekilde koordine edilebilirdi" diye konuştu.

Önder, her sene Taksim'e geldiğini belirterek, "Bu benim için özel bir şey. Geleceğiz başka yolu yok" dedi.

Polisin bazı gruplara müdahalesiyle ilgili soru sorulan Önder, bunun kimseye bir faydası olmadığını söyledi.

Önder, Taksim Meydanı'nın fiziki şartlarının yeterli olduğunu savunarak, Taksim'i emekçilere kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini kaydetti.

Taksim Meydanı'nın gelecek yıllarda da emekçilere kapatılacağı yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Önder, mitinglerin nerede yapılacağına devletin karar verdiğini, bu anlayıştan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak, emekçilerin, neyi nerede yapacağını kendileri belirleyeceğini dile getirdi.

Önder, Taksim Meydanı'na sadece Hak-İş'in girişine izin verilmesini de eleştirdi.

 

AA

12:50
 // Yasak olmasaydı
Yasak olmasaydı, 1 Mayıs ve Taksim, bu kadar özel olamayacaktı. 1 Mayıs, direnişin, kapitalis sömürüye baş kaldırmanın simgesidir. Bu gereksiz yasaklar, yasal kutlamalardan daha etkilidir. Ama yine de prangaların kırılması gerekmektedir....
01 Mayıs 2013 12:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler