YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önder Sav yeniden sahnede
CHP’de hesaplaşma erken başladı...
Önder Sav yeniden sahnede
15 Haziran 2011 / 08:16 Güncelleme: 15 Haziran 2011 / 08:22

Oy oranının beklentinin altında kalması üzerine Önder Sav’a yakın isimler, olağanüstü kurultay için gerekli imzaları topladı. Kulisler, Kılıçdaroğlu’nun yerine seçilecek isimlerle çalkalanıyor.

Seçim sonuçlarının ardından kurultay taleplerini açıkça dilegetiren CHP’limuhalifler, İstanbul’da zirve üstüne zirve yapıyor. İmza toplama işlemlerini başlatan muhalifler, “olağanüstü kongreyi toplantıya çağırmak” için gerekenrakama rahatulaştı. Parti tüzüğüne göre, olağanüstü kongreyi toplantıya çağırmak için delegelerin beşte birinin imza vermesi yeterli. Ancak muhalif-lerin, kongre gündemine “seçim” maddesi koymak için yarıdan bir fazla delege imzasına ihtiyaç duyuyor. Muhaliflerin bu sayıya ulaşmakta da zorlanmayacağı ifade ediliyor.

 “SESSİZ VE DERİN” SAV

Muhalif hareketin İstanbul merkezli yürümesinde eski Genel Sekreter Önder Sav’ın, isminin öne çıkmasını istememesi de etkili oldu. Ancak Sav milletvekilleri, eski vekiller ve delegelerle temasını kesintisiz sürdürüyor. İmza toplamak için harekete geçen Sav ekibine, sürpriz destek Kılıçdaroğlu tarafından belirlenen milletvekilleri arasından da geldi. Özellikle ön seçimle gelen milletvekillerinin muhalifleri desteklediği belirtiliyor.

HEDEFDEKİ İSİM TEKİN

Muhaliflerin kongre stratejisinin iki ayağı bulunuyor. Öncelikle seçimli gündem maddesi talebi; genel başkanlık seçimini içermeyecek. Kılıçdaroğlu’nun önüne konulacak noter onaylı imzalı kongre talebi sadece Parti Meclisi (PM) seçimini öngörüyor. Muhaliflerin “PM yenilensin” talebini içeren kongre talebinin ardından gözler Kılıçdaroğlu’na çevrilecek. Tüzüğe göre, salt çoğunluğa ulaşılması ve aşılması durumunda genel başkanın takdir yetkisi bulunmuyor. Bu durumdaKılıçdaroğlu, kongreyi, talebin gerçekleştiği andan itibaren en geç 45 gün içinde toplantıya çağırmak zorunda. Farklı muhalif ekiplerin hedefindeki isim ise, öncelikleGenel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin veMerkez Yönetim Kurulu.Kamuoyuna “kurultay zamanında” açıklaması yapanKılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ve yönetim kadrosuna sahip çıkarsa, kongre gündemine, genel başkanlığına yönelik “güvenoyu maddesi” ekleyebilir.

Kulislerdeki isimler

Kulislerde; Sav cephesinde genel başkan adaylığı için konuşulduğu söylenen isimler Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun Milletvekili Haluk Koç, İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve halen parti yönetiminde bulunan Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak. Feyzioğlu’nun Meclis grubu dışında olması sıkıntı olarak görülürken, olası genel başkan adayınınMeclis grubundan olması gerektiği görüşü üzerinde duruluyor. Meclis’ten bir ismin aday gösterilmesi durumunda gözler Baykal’a da çevriliyor. Ancak Baykal’ınmilletvekili grubu üzerindeki etkisi tartışmalı. Ayrıca Sav’ın da Baykal ismine soğuk baktığı belirtiliyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler