YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce tutuklama, sonra görevsizlik
Önce tutuklama, sonra görevsizlik
23 Mart 2010 08:30
Susurluk kazasının ardından 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında 1998 yılında gıyabı tutuklama kararı çıkmış, 2001 ise 'görevsizlik' kararı verilmiş.

Susurluk kazasının ardından 'Yeşil' olarak bilinen Mahmut Yıldırım ve Mehmet Özbay (Özbey) hakkında 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, gasp ve tehdit' suçlarından hazırlık soruşturması yapıldığı ortaya çıktı. Yıldırım hakkında 1998'de gıyabi tutuklama kararı çıkmış. 20 Aralık 2001 tarihinde ise 'görevsizlik' kararı verilmiş.

-İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke-mesi'nin, ikinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Adil Serdar Saçan'ın talebi üzerine Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazdığı yazıya cevap verildi. Yazıda, kaldırılan İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 1997/894 dosya numarasıyla yürütülen ön çalışma evraklarının, 'Adil Serdar Saçan tarafından kapatılıp-kapatılmadığı, herhangi bir bilgi verip-vermediği veya herhangi bir belgeyi gizleyip-gizlemediği ve hakkında soruşturma açılıp-açılmadığı' hususlarının, mahkeme tarafından sorulduğu hatırlatıldı. Başsavcılığın, hazırlık soruşturması sonucu 20 Aralık 2001 tarihinde 'görevsizlik' kararı verdiği ifade edilen yazıda, dosyanın Sultanahmet'teki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği kaydedildi.

Mahkemeye ulaşan yazıya ek olarak gönderilen İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Yalçın tarafından verilen 'görevsizlik' kararında da Mahmut Yıldırım ve Mehmet Özbay hakkında 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, gasp ve tehdit' suçlarından, Susurluk kazasının ardından hazırlık soruşturması yürütüldüğü bilgileri yer aldı. Yıldırım hakkında soruşturma kapsamında 23 Aralık 1998 tarihinde gıyabi tutuklama kararı çıkarıldığı belirtilen kararda, suç tarihi de 1993-1996 yılları arası olarak gösterildi. Kararda, 3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk'ta meydana gelen trafik kazası sonucunda ortaya çıkan suçlardan 'cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak' fiili ve buna bağlı suçlarla ilgili olarak Başsavcılık tarafından hazırlık soruşturması yapıldığı anlatıldı.

Hazırlık tahkikatı sırasında toplanan delillere göre, 'sakallı' ve 'Yeşil' kod adları ile tanınan sanık Mahmut Yıldırım'ın 1993 ile 3 Kasım 1996 tarihleri arasında 'cürüm işlemek için silahlı teşekkül' oluşturduğu belirtilen kararda, Yıldırım'ın 'silahlı gasp' ve 'tehdit' eylemlerini gerçekleştirdiğinin anlaşıldığı vurgulandı. Sanık hakkında bu suçlarla ilgili olarak Başsavcılıkça iade talepnamesi düzenlendiği aktarıldı. Diğer sanık Mehmet Özbey'in de kamuoyunda 'Susurluk Çetesi' olarak bilinen ve Abdullah Çatlı'nın dahil olduğu organizasyon içinde yer aldığı, kendi kimlik bilgilerini Çatlı'ya vererek Mehmet Özbey adıyla ona pasaport ve nüfus cüzdanı sağladığı dile getirildi. Bu sanıklar hakkında 'Susurluk Çetesi'ne dahil olmaktan dolayı eski TCK'nın 313. maddesi gereğince hazırlık soruşturması yapıldığı ifade edilerek, yasal düzenlemeler sonucu bu suçun DGM kapsamından çıkarıldığı vurgulandı. Hazırlık evrakının soruşturmaya devam edilmesi ve gereğinin yapılması için görevsizlik kararı verilerek, 20 Aralık 2001'de Sultanahmet'teki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği kaydedildi.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler