YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce sabır sonra B ve C planı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran dönüşünde Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi. Erdoğan, "Sonuçları görmek için bekler, olumlu neticeler görmezsek B, C planlarını devreye alırız" dedi
Önce sabır sonra B ve C planı
30 Ocak 2014 / 09:49 Güncelleme: 30 Ocak 2014 / 09:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran gezisi dönüşünde Merkez Bankası'nın faiz artırım kararını değerlendirdi.

Uçakta soruları yanıtlayan Erdoğan, faiz artırımının sonuçlarını görmek için bir süre sabredecekleri ancak, beklenen netice elde edilmezse B ve C planlarının devreye gireceği mesajını verdi. 

İyi niyetimizi korumak istiyoruz

Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım ama Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir" dedi.

Karar sonrasındaki tablonun nereye gittiğini görmek için bir süre bekleyeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Faizin olumlu bir geri dönüşü veya dövizde pozitif istikamette gelişme, Borsa İstanbul'da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ancak aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız."

Yüksek faizin kullanılabilecek tek enstrüman olmadığını ifade eden Erdoğan, enflasyon- faiz oranı ilişkisiyle ilgili bir tezini de basın mensuplarıyla paylaştı.

Erdoğan, "Bana göre enflasyon ile faiz ters orantılı değil, doğru orantılı bir ilişki içinde. Yani sebep-netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız" diye konuştu. 

Planlar bir kaç haftada geliyor

Faiz artırımının olumlu sonuçlar vermemesi halinde söz konusu B ve C planlarını kısa sürede devreye alacaklarını anlatan Tayyip Erdoğan, bunun birkaç hafta sürebileceğini ifade etti.

Erdoğan, "Alışılmışın dışında bir şey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama Merkez Bankası'nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte böyle bir açıklama yapmamız doğru olmaz" dedi. 

İran'la ticarette hedef 30 milyar dolar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyareti, Türkiye ile İran arasındaki ekonomik işbirliğine damga vurdu. İki ülke arasında 10 yıldır müzakereleri süren Tercihli Ticaret Anlaşması imzalandı.

Türkiye'nin bazı tarım ürünlerinde İran'a tarife indirimi yapması, buna karşılık İran'ın ise sanayi ürünlerinde Türkiye'ye aynı imkânı sağlaması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yle görüşen Erdoğan, İran'la 2015'te 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefi koyduklarını ifade etti. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler