YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Önce darbe yapandan hesap sor"
Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendirmeler yapan CHP lideri Baykal'ın hedefinde yine hükümet vardı .Zehir zemberek konuşan Baykal'ın işte sözleri;
"Önce darbe yapandan hesap sor"
16 Mart 2010 / 14:35 Güncelleme: 16 Mart 2010 / 14:56

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuşma yapıyor...

İşte Baykal'ın sözlerini satırbaşları;

Enflasyondaki kıpırdanma hem faizler hem de vatandaşın geçim düzeyi bakımından endişe vericidir.

Memurlara verilen yıllık maaş artışı 3.78 Ocak ve Şubattaki enflasyon artışı 3,32. memurlara verilen artış iki ayda gitmiştir.

Memur artık cebinden yemeye başlamıştır. Sadece resmi istatistiklere dayanarak söylüyorum.

Hepimiz biliyoruz ki enflasyon resmi istatistiklerden daha fazladır. Memur daha şimdiden darbeyi yemiştir. Emeklinin durumu daha da kötüdür.

Emeklileri zaten bu hükümet yok sayıyor. Türkiye ekonomisinde büyüme olursa da pay vermeyi reddediyor.

Önümüzdeki seçimlerde bu iktidar o emeklilerden hak ettiği silleyi yiyecektir.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen konusu Türkiye’nin en temel konularındandır. Öğretmen açığı çok açıktır. Yetişmiş öğretmen birikimi de çarpık bir tablo oluşturmaktadır.

Elinde diplomasıyla öğrencisine ulaşamayan öğretmenler vardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’de 133 bin öğretmen açığı olduğunu kabul ediyor. Aslında öğretmen açığı çok daha fazladır. Yüzde 23 öğretmen kadrosuz sözleşmeli ve ders ücretiyle çalışan öğretmen konumundadır.

Yani güvencesi olmayan, sürekli bir iş arayışı içinde olan bu tablo içindedir.

Bu bir an önce çözülmesi gereken temel tablodur.

ÜNİVERSİTE SİSTEMİ

Üniversite sınav sisteminin yanlış olduğunu ifade ediyoruz. CHP iktidarında gençlerin üniversiteye giriş sistemi köklü bir şekilde değiştirilecektir.

YÖK diyor ki “Ben Türkiye’deki liselerden mezun olanları sınava sokarım. Ama benim karşıma ‘Ben yurt dışındaki bir liseden mezun oldum’ diye biri gelirse ona sınav yapmaya gerek yok. Sınav, kendi milletimize yapacağımız bir eziyet.”

Yurt dışındaki liselerden mezun olan kişiler diploma alıp gelirsen başımın üzerinde yerin var deniyor.

Bunlar alıştırma zemin yoklama girişimleri. Milletimizin haber olsun. Böyle tuzakların işletilmesini engellemektir.

Herkes sınava girecek sınav olacaksa. Sınav olmayacaksa hiç kimseye sınav olmayacak.

Öğrencileri daha ortaöğretimde yeteneklerine, becerilerine göre, hocalarının görüşlerine, ailelerinin görüşlerine göre onları yönlendir.

Yurt dışından imtiyazlı belli kesimlerin sınava girmeden üniversitelerde yer tutuma girişimi ortaya çıkmıştır.

Ama bir yandan da siz elek koymuşsunuz oradan geç geçebilirsen. Bu milletin evlatları okullara giremeyecek yurt dışından gelenler istedikleri gibi girecek.

FUTBOL MAÇI ETNİK KAVGAYA DÖNÜŞMEMELİ

Maalesef Türkiye’de spor müsabakaları zaman zaman çığırından çıkıyor. Olay Türkiye’de sıradan bir olayın ötesine geçme haline gelmiştir. Herkesin kendi kimliği vardır.

Ama futbol maçlarını etnik kavga olayına dönüştürmemek bizim temel sorumluluğumuz olmalıdır. Bu oyuna sporcular, seyirciler hiç birimiz düşmemelidir. Umarım üzüntü verici kırılganlıklara yol açacak olaylar yaşanmaz.

Türkiye olarak kendi aramızda futbol maçı yapamaz hale düşmemeliyiz. Bu oyunu hep beraber bozmalıyız.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Mecliste 550 milletvekili var 608 dosya var. Bu dosyaların gereği yapılmamış. Şimdi bunlara “sen hakim seç” diyeceğiz. Kime diyeceğiz belki de kendisini yargılayacak Yüce Divanı, Anayasa Mahkemesi’ne üye atayacak milletvekillerine.

Bu yanlıştır diyorduk. İktidardan şöyle bir cevap çıktı: 608 değil 576 dosya var. O nedenle biz yanlış söylüyormuşuz. Baktım gerçekten yanlış söylüyormuşuz. 550 milletvekili ile isnat edilen suç adedi 664. isnat edilen 608 değil, 664 suç varmış.

DENİZ FENERİ

Bu iktidar neyle hatırlanacak diye kendime sorduğumda aklıma iki olay geliyor. Birincisi Deniz Feneri, ikincisi Habur olayı.

Anayasa Mahkemesi bir karar verdi: “Sen laikliğe karşı odak noktasısın.” Bunu  biz söylemiyoruz. Karar bu. Birinci noktada bir zafiyet var.

Siyasete göre TSK’yı yönlendirme arayışına girersek çok büyük sıkıntı yaşarız. Mesafeli anayasa hukuka uygun ama mesafeli bir ilişkiye ihtiyacımız var.

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN

CHP olarak bütün askeri müdahalelere karşı tavır takındık

Asker de hükümet de kendi işini yapmalı. Herkes kendi işini yapacak, asker askerliğini yapacak, siyasetçi siyasetçiliğini yapacak... Askerin siyasete müdehalesine karşı en büyük güvence CHP'dir... TSK'ya karşı tüm tertiplerin karşısında da CHP vardır..

Darbe Planları yapanları yargılıyorsunuz da 28 Şubat'ta dabe yapanlardan neden hesap sormuyorsunuz?

Masum insanlara haksız bahanelerle kurumları yıpratmayın. Çekin TSK'dan elinizi...

YARGI HÜKÜMETİN ÜSTÜNDE OLMALIDIR

Adalet siyaset üzerinden olacaktır. Siyasetçi adalete karışmayacaktır...

Oradan buradan devşirilmiş gizli tanıklarla insanlar suçlanıyor... O gizli tanıkların ansıl insanlar oldukları ortada iddinameler ızdırap verici...

Türkiye'de cumhuriyet hukuku işleyecektir. Emevi, muaviye hukuku işlemeyecektir

Tutuklamalar artık yargısız infaza dönüştü. Türkiye'de şimdiki moda iddianame ve infaz ama hüküm yok

YARGI MİLLETİN ÜSTÜNDE OLMAMALIDIR !
 // BATUHAN
Sn.Baykal 664 sabıka dosyası var diyor.Aceba bunun kaç tanesi kendi vekillerinize ait söylermisiniz ? Üniversiteye giriş sınavını değiştirilecekmiş,peki niçin katsayıya karşı çıktınız ?Deniz fenerine ait kırmızı dosyan vardı hani o dosya ve suçlusu isbatlarmısınız ? Güya askeri darbeye karşıymış ! Peki Yargı darbesine niçin karşı değilsiniz ? Atmışsınız Emevi,Muaviye hukuku diye,ya bugüne kadarki Baykal hukukuna ne dersiniz ? Oldurmayın!!Olmasın !!Ola...
16 Mart 2010 15:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler