YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ona silahla yalan söyletemezsiniz
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''CHP Genel Başkanı ve benim liderim olduğu için söylemiyorum, Sayın Kılıçdaroğlu'na silahla yalan söyletemezsiniz'' dedi.
Ona silahla yalan söyletemezsiniz
16 Mayıs 2011 / 08:59 Güncelleme: 16 Mayıs 2011 / 09:07

Tekin, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Sakarya'da Söğütlü, Ferizli, Kocaali, Kaynarca ve Karasu ilçelerinde vatandaşlarla bir araya geldi.

İlçelerdeki esnafları ziyaret eden Tekin, Söğütlü ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Tekin, Başbakan Erdoğan'ın 'Yalan Rüzgarı dizisi yeniden çevrilse Kemal Kılıçdaroğlu başrol oynar' sözlerine ilişkin olarak, Kılıçdaroğlu'nu yıllardır tanıdığını belirterek, ''CHP Genel Başkanı ve benim liderim olduğu için söylemiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'na silahla yalan söyletemezsiniz ama Sayın Başbakanın yalanını zamanınız varsa sayayım. Nereden başladı biliyor musunuz Sayın Başbakan'ın yalanları  2001 yılından itibaren başladı. Sayın Başbakan demedi mi, 'Ofer ile görüştün' dediler, bu çıktı, 'kim çıkarıyor bunu' dedi. 24 saat geçmedi Ofer ile görüştüğü ortaya çıktı'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na 'yalancı' demesini toplumun vicdanına bıraktığını ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakan sabah doğru söyler, akşam kendisini yalanlar. Sayın Başbakan'ın tutumu bu, bundan dolayı da zaten kimse Sayın Başbakan'a soru soramaz, soramıyor da. Mesela benim Sayın Başbakan'a sormam gereken birkaç tane soru var. Sayın Başbakan siz İstanbul'da, 'NATO'nun ne işi var orada diye' demediniz mi  Üstünden kaç gün geçti  Kim seni zorladı  24 saat sonra tükürdüğünü yaladın. NATO'ya ortak oldun ve Türk askerini de gönderdin oraya  Şimdi milyonlarca Müslümanın kanı yerlerde. Kimdir bunun sorumlusu  Sayın Başbakan. Irak'ta öldürülen 1,5 milyon Müslüman, onlarca cami yerle bir oldu. Bunun sorumlusu kim  Nereden kalktı o uçaklar  Hepsi İncirlik'ten kalktı.''

CHP'nin 33 yıldır Sakarya'dan milletvekili çıkaramamasıyla ilgili bir soru üzerine Tekin, ''Sadece Sakarya değil, Türkiye'nin dört bir yanında milletimiz uyanmış. İktidarın masallarını dinlemekten bıktı. 9 yıllık iktidar kan, gözyaşı ve yalandan öte hiçbir şey yapmış değildir. Sakaryalı yurttaşlarımızda önümüzdeki süreçte benim gördüğüm manzara, üçümüz garanti, inşallah dördü zorlayacağız. Bu, ciddi bir ihtiyaçtır. Sakarya için bir ihtiyaçtır, Sakarya önemli bir kent. Sakarya'nın da, Türkiye'nin de kaderini değiştirmek istiyoruz'' diye konuştu.

Emeklilerin ve köylülerin durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Tekin, söz konusu olumsuzlukları CHP iktidarıyla gidereceklerini savundu.

YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili soru üzerine Tekin, YGS'nin sorumlusunun ÖSYM Başkanı Ali Demir olmadığını, hükümetin sorumlu olduğunu öne sürdü.

Hukukla işleyen bir devlette soruşturma yapılacağı zaman adı geçen yetkililerin görevden alınmaları gerektiğini kaydeden Tekin, ''Soruşturmanın selameti açısından o yetkililer görevden alınır, soruşturma sonucu biter, doğru, yanlış ne ise karar verilir. Böyle bir şey yok. Soruşturma yapılmadı, yapılan savuşturma. Soruşturma olmuş olsaydı... Soruşturmanın sonucu belli olmadan karar verildi. Demek ki soruşturma filan yok, tamamen bir savuşturma'' ifadesini kullandı.

Tekin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Demir'e kefil olduğunu belirterek, ''Bu padişahlık sisteminde olur, kefalet sistemi. 'Biz kefiliz'. Sen kimsin, kefilsin  Devletin kurumlarının durduğu yerde senin kefaletin olur mu  Anadolu'da kefaletin önemli bir şeyi vardır. Eğer bir sorumluluk varsa kefil üstlenir. Nerede kefiller  1 milyon 700 bin çocuğumuzun annesi babası yemedi yedirdi, içmedi içirdi, giymedi giydirdi çocuklarını okuttu. Böyle muamma bir sınavın sorumlusu Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakandır. Ali Demir değildir'' dedi.

Tekin, Sakarya ziyaretinin sonunda Adapazarı ilçesindeki bir düğün salonunda partililerle bir araya gelecek.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler