YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ön rapor hükümette...
Uludere’de 34 köylünün bombardımanda öldürülmesi olayını soruşturan Mülkiye Müfettişleri, hazırladıkları ön raporu İçişleri Bakanlığı’na sundu
Ön rapor hükümette...
08 Şubat 2012 / 08:23 Güncelleme: 08 Şubat 2012 / 08:25

Uludere Katliamı’yla ilgili idarî soruşturmayı yürüten İçişleri Bakanlığı müfettişleri, hazırladıkları ön raporu İçişleri Bakanlığı’na sundu. Müfettişlerin, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in izniyle heron görüntülerini özel yetkili savcılıktan önce izleyerek raporlarını şekillendirdikleri öğrenildi.

Görevlendirilen üç müfettiş, Şırnak Valiliği'nin başlattığı idari soruşturma kapsamında 3 ocakta kente gitti. Müfettişler, olaydan sağ kurtulanlar ve köylüler ile askeri ve sivil yetkililerin de aralarında bulunduğu 60 kişiyi dinledi. Kabarık bir dosya ile Ankara'ya dönen müfettişlerin olaydan önce çekilen Heron görüntülerini de izlediği ortaya çıktı. Müfettişlerin yetkileri olmamasına karşın, görüntüleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in "özel izni"yle izlediği öğrenildi. Raporun objektif olması ve görüntülerdeki teknik terimlerin anlaşılabilmesi için da askerî ve sivil uzmanlar müfettişlere eşlik etti. Görüntülerin izlenmesinin ardından müfettişler, ön raporlarını İçişleri Bakanlığı’na sundu.

Komisyon Heron kaydını istedi

Bu arada geçtiğimiz günlerde Uludere’de incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, iki ay içinde bir rapor hazırlayacaklarını söyledi. Taraf ’a konuşan Üstün, “Heron görüntülerini izlemek için Genelkurmay’a başvuru yaptık. Dört saatlik görüntüyü biz de izleyeceğiz. Vatandaşlarımıza şükran borçluyuz, son derece sıcak karşıladılar ve misafirperverlik gösterdiler. Vatandaşlarımız, bu işte varsa hata ortaya çıkmasını istiyor. Zaten amacımız da budur. Köy halkı acılıdır ama anneler daha acılıdır. Bir yol haritası oluşturacağız. İki ay içinde raporu bitirip kamuoyuna açıklamayı düşünüyoruz” dedi. Komisyon üyesi BDP’li Ertuğrul Kürkçü “Anlatılanlar gösteriyor ki emir direkt Ankara’dan, Genelkurmay’dan gelmiş. Bundan sonra düğüm Ankara’da çözülecek” derken, CHP’li Malik Ecder Özdemir de bombalamayla Şırnak’taki askerî ve sivil yöneticilerin ilgisi olmadığı izlenimi edindiklerini söyledi.


Ankara’dan düğmeye basılmış

Bu arada bombalamada, istihbaratı değerlendirip operasyon kararı veren askerin Genelkurmay Terörle Mücadele Daire Başkanı Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu olduğu belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre, Uludere’de kaçakçılara ait görüntüler, Heron’lar aracığıyla önce Batman’daki İHA Üssü’ne oradan da bir iki dakikalık gecikme ile Genelkurmay Harekât Merkezi’ne aktarıldı. Görüntüler, Şenova ve Şırnak’taki ilgili askerî birimlerce de eşzamanlı olarak izlendi. Görüntülerde yer alan kişiler sınır içinde olsa, diğer olaylarda olduğu gibi karacıların talebiyle Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar bombalamayı gerçekleştirecekti. Ancak hedef bölgesi sınır ötesinde olduğu için Ankara’daki Genelkurmay Karargâhı devreye girdi. Yine Gülyazı’dan kaçakçıların üzerine doğru yapılan top atışının talimatını ise Ankara’nın bilgisi dahilinde Van Kolordu Komutanlığı’nın verdiği belirtiliyor.


Albay Güney: Fail oldum, mağdurum

Uludere soruşturmasında görevden alınan Tugay Komutan Yardımcısı Albay Hüseyin Onur Güney, “Olayın birinci derecede faili oldum. Kızım bu yüzden okula gidemiyor” dedi. T24 haber sitesinde yer alan haberde, Güney, Adana’da okuyan kızının, kendisiyle ilgili gelişmeler yüzünden okula gidemediğini söyledi. Güney, “Olay sonrası görevden alındım ve kimliğim medyaya yansıdı. Birinci derecede faili oldum. Okulda kızıma ‘34 kişiyi bombalatan albayın kızı’ demişler. Ağlayarak anlattı. Kızımı dışladılar. Okula gitmiyor” dedi. (Taraf)

Yerel birimler devre dışı

Uludere’de incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na konuşan askerî yetkililer, hava harekatı sırasında yerel birimlerin devredışı bırakıldığı bilgisini ortaya koydu. Milliyet gazetesinde yer alan habere göre ifadeler şöyle:

Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Bölük: Ankara’dan olaydan bir gün önce bize ‘sınır bölgesindeki kara unsurlarınızı çekin’ talimatı verildi. Bölgenin geçici olarak uçuşa yasak bölge ilan edildiği, Kuzey Irak topraklarında tesbit edilen PKK’lı bir gruba yönelik hava harekâtı yapılacağı, bu nedenle bölgede helikopterlerin ikinci bir emre kadar havalanmaması istendi. Operasyonun ne zaman yapılacağına dair herhangi bir bilgi aktarılmadı.

Gülyazı Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Vehbi Göçmen: Hava harekâtında bizimle koordineli bir iletişim kurulmadı. Bana sorsalardı, bunların kaçakçı olduklarını söylerdim.

Gülyazı Tugay Komutan Yardımcısı Albay Hüseyin Onur Güney: Aslında bu olayda tümgeneralin sorumluğu neyse benim de sorumluluğum o kadardır. Emir komuta dahilinde bir faaliyet var. Bu olayla ilgili bir karar da verilmedi. En yakın askerî merkez Gülyazı olduğu için bana yönelik bir suçlama geliştirildi. Ciddi soruşturma yapılmadığı için Vali, gelen tepkileri gidermek amacıyla benim oradan alınmamı istedi. Suçlu olduğum için görev yerim değiştirilmedi. Benim bu olayda özel bir rolüm yok. Operasyonla ilgili yerel askerî birimlerin sorumluluğu da yok.

Vali Vahdettin Özkan: Sınır ötesi operasyonlar bize ve bölgedeki askerî makamlara bilgi verilmeden yapılmakta. Son Uludere hadisesinde de böyle oldu.

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz: Uludere’nin Şenoba beldesindeki iki asker, Heron görüntülerini canlı izledi. Bu iki askerin dinlenmesi gerekir. Şu ana kadar ilçenin mülki amiri olarak bana iletilmiş bir bilgi yok. Sadece şahsi temaslarımdan edindiğim bilgiler var. Olayla ilgili askerler bana bilgi vermedi. Sınır birliklerinden de bana intikal edilen bir şey yok, zaten bana bağlı değiller.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler