YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Şahin'e şok ceza!
Ömer Şahin'e şok ceza!
02 Kasım 2011 17:15
Kanal A'da yayınlanan 'Görüş Farkı' programını hazırlayan ve sunan Gazeteci Ömer Şahin, 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıdan evlere şenlik bir karar daha. Kanal A'da yayınlanan 'Görüş Farkı' programını hazırlayan ve sunan aynı zamanda Radikal Gazetesi Haber Müdürü Ömer Şahin, TBMM Araştırma Komisyonu tutanağında yer alan ifadeleri haberleştirdiği  için tam 11 ay 20 gün  hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr.Ferit Bernay’la ilgili  Meclis’e bilgi veren kamu görevlisinin ifadelerini yazan Ömer Şahin’e  “hakaret”suçundan hapis ve para cezası gelirken, iddia sahibi kamu görevlisini ise beraat ettirdi.

TBMM’nde 19 Mayıs Üniversitesi’yle ilgili iddiaları araştırmak üzere Araştırma Komisyonu kurulmuştu. 2005 yılında kurulan komisyona bilgi veren Üniversite Saymanı Nermin Günsan,  şarbon ve deli dana hastalığı riski taşıyan mühürsüz ve belgesiz etlerin 30 bin öğrenciye yedirildiğini iddia ederken, “Hatta Sayın Cumhurbaşkanımıza da o etten yedirdiler” diyerek Rektör Ferit Bernay’ı suçlamıştı. Meclis tutanağına yansıyan bu sözler ertesi gün haberleştiren Ömer Şahin, 6 yıl sonra beklenmedik bir cezayla karşılaştı. Ferit Bernay ile üniversiteye gıda satışı yapan firma sahibi iddiaları Meclis’te dile getiren Nermin Günsan ile bunu haberleştiren Ömer Şahin’e dava açtı. Samsun 2.Asliye Ceza Mahkemesi 13 Ekim 2011’de sonuçlandırdığı davanın gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme,iddia sahibi Günsan’ın sözlerini hakaret olarak değerlendirmezken, gazeteci Ömer Şahin’in bunu haberleştirmesinin basın yoluyla “hakaret” olduğuna karar verdi. Şahin’e Ferit Bernay’a “hakaret”ten 11 ay 20 gün , firma sahibi Naci Pınar’a “hakaret”ten ise 2 ay 27 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, iyi hali göz önüne alarak hükmün  açıklanmasını geriye bıraktı. Yani, Ömer Şahin şimdilik hapis yatmayacak eğer aynı  cezaya bir kez daha çarptırılırsa toplam 13 ay 47 gün hapis yatacak.
 

Ömer Şahin'e destek olalım
 // Hasan Basri Kahraman
TV de zevkle izlediğimiz Ömer Şahin'e verilen bu haksız cezayı kınıyorum.Bütün izleyicileri,okurları da destek olmaya çağırıyorum. Burası hukuk devleti ise böyle ceza olmaz...
03 Kasım 2011 10:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler