YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Çelik: YPG büyük devletlerle oyun oynuyor
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AP Türkiye Raportörü Piri'nin açıklamalarına "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni suçlaması en hafif tabirle, tarafsızlığını yitirmesinin ötesinde, haddini bilmezliktir" ifadeleriyle tepki gösterdi
Ömer Çelik: YPG büyük devletlerle oyun oynuyor
25 Şubat 2016 / 16:04 Güncelleme: 25 Şubat 2016 / 17:07

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Çelik, "YPG adlı terör örgütü büyük devletlerle oyun oynuyor. Onların Suriye politikalarındaki belirsizlikten kendisine göre fiili durum çıkarmaya çalışan bir strateji üretiyor" diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İş işten geçince bazı Avrupalı liderler tarafından gündeme getiriliyor. Biz bu işin başında uçuşa yasak ve güvenli bölge oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Bu olsaydı Akdeniz'deki insani dramlar ortaya çıkmayacaktı. 

Bu insanlar Akdeniz'e açılınca ve insanlık trajedileri ortaya çıkınca Avrupa Birliği ülkeleri de bununla ilgilenmeye başladı. Kimse ilgi göstermezken Türkiye insani açıdan bu ilgiyi gösterdi.

En son Yunanistan ve Macaristan başbakanları AB'ye tepki gösterdi ve bu yükün eşit paylaşılması gerektiğini belirttiler. Bu yükün eşit paylaşılması gerekir.

YPG OYUN OYNUYOR

Kimsenin bir terör örgütünü istisna tutan bir tutum içine girmemesi gerekir. DEAŞ ile mücadele ediyor diye bir terör örgütünün istisna tutulmaması gerekir. Terör örgütlerinin tasnif edilmesinden yana değiliz. YPG adlı terör örgütü büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor. 

Bu büyük devletlerle oyun oynayan, adeta onların Suriye politikalarındaki belirsizlikten kendisine göre fiili durum çıkarmaya çalışan bir strateji üretiyor. Buna dünyanın göz yummaması gerekir. Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından Azez'de ve Minniğ Havaalanı bölgesinde operasyonlar yapmasında söylenen nedir? Türkiye bu top atışlarını durdursun. 

Peki orada toprak elde etmesini, kantonlar oluşturulmasını nasıl durduracaksınız, biz onları telkin edeceğiz. Hiçbir ülke ulusal güvenliğini, başka ülkelerin 'telkin edeceğiz' gibi bir cümlesine bırakmaz. Meçru müdaafa anlamında bir tedbirin bunlar tarafından eleştirilmesine doğru gözle bakmayız. 

Rus medyasında 3. dünya savaşı ve çatışma ihtimalinden söz ediliyor. Türkiye'nin tedbirleri savaştan uzak durmaya yönelik tedbirlerdir. Bu spekülasyonlara kimsenin kulak asmaması gerekir. Türkiye ekonomi ve siyasi bir eylem çerçevesinde yönetilmektedir.

PİRİ HADDİNİ BİLMİYOR!

(Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri'nin açıklamaları) AB gibi, II. Dünya Savaşı'nda birbirine kıymış, birbirini katletmiş devletlerin 'ortak bir barış dünyası kuralım, küresel değerler üzerinden bir entegrasyon sağlayalım, terörü ve şiddeti dışlayalım, şiddetin her türlüsünü kendi siyasal alanımızın dışına atalım' diye kurulmuş bir organizasyonun, bir barış projesinin kurumlarını temsil eden bir raportörün, Türkiye'ye gelip de terör örgütü üyeleriyle vakit harcaması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni suçlaması en hafif tabirle, tarafsızlığını yitirmesinin ötesinde, haddini bilmezliktir.

CANLI BOMBAYA TAZİYE ELEŞTİRİSİ

HDP terör saldırısı için hazırlanan bildiriye imza atmadı. Bunlardan bir milletvekili canlı bombanın taziyesine katılması ise TBMM üyeliğiyle bağdaşmadığı gibi insalıkla da bağdaşmaz. Türkiye'de görülmemiş ama dünyada da böyle bir şeyin görülmediğini düşünmüyorum.

Bu şahsın ait olduğu partinin güçlü bir kınama içinde olmamasını da kınıyoruz. Bu insanlığa karşı işlenen suçun parçası olmaktır. O nedenle bu şahsın ortaya koyduğu tutum ve bildiriye imza atılmaması siyasi hayatımızda görülmüş en gayri ahlaki tutum olarak kayda geçmiştir. 

"CHP MASADAN KAÇTI"

CHP yeni anayasa çalışmalarından kaçtı. Bu anayasa defalarca değiştirildi. Başkanlık sistemi de parlamenter sistem gibi maşru bir sistemdir. Siz bunlar arasında parlamenter sistemi savunuyorsanız kabul ettireceksiniz. Türkiye'de meşruiyetin sınırını CHP çizmiyor. Evrensel değerlerle çiziliyor.

Masaya oturmalı ve tezlerini anlatmalıydılar. Bu kendilerini siyasi parti olmaktan çıkarmak anlamına gelmektedir. Biz bir kere daha yeni anayasa yapma konusundaki irademizin en yüksek düzeyde olduğunu ve ortak çalışma çağrımızı 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler