YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Çelik: Hedef 1 Kasım seçimleri
Ömer Çelik: Hedef 1 Kasım seçimleri
13 Ekim 2015 09:24
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Böylesi büyük bir terör eyleminin 1 Kasım seçimlerini hedef gözettiğini düşünüyoruz" dedi.

Çelik, Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ankara'daki terör saldırısına ilişkin soru üzerine, Çelik, "çok ağır bir terör eylemi"nin gerçekleştiğini belirterek, başsağlığı dileklerini iletti.

Saldırıyı "Cumhuriyet tarihinin en kanlı eylemi" olarak nitelendiren Çelik, şunları söyledi:

"Miting alanına doğru yürüyüşün olduğu bir yer olduğu için de güvenlik alanının dışında bir yer. Şöyle bir şey yapmışlar, resmen bir katliam. Üzerilerinde yaklaşık 5'er kilogram bomba taşıyorlar. Bir tanesi bombanın patladığı yerde duruyor, ötekisi de planlı bir şekilde, bomba patladığı zaman insanların doğal olarak kaçacağı hattın üzerine yerleşmiş ki ikinci kademede tekrar daha büyük bir katliam olsun diye. Dolayısıyla ikinci bombanın durduğu yer de kaçış hattı üzerinde olduğu için daha büyük bir katliamı da hedeflemişler. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın, yaralı vatandaşlarımızın sayısı bütün bunlar açısından bakıldığında hakikaten fevkalade ağır bir tablo."

Ömer Çelik, başkentin göbeğindeki bu saldırıya ilişkin araştırmaların çok yönlü yapıldığını belirterek, "Başbakanımız bizzat üç gün iptal etti bütün programlarını. Seçim kampanyası ile ilgili çalışmalara ara verdi Sayın Başbakan. Bizzat yönetiyor krizi. Hemen her gün uzun soluklu toplantılar yapıyor güvenlik birimleriyle" diye konuştu.

Ulusal yas çerçevesinde gereken saygının gösterilmesi, buna uygun hareket edilmesine yönelik parti teşkilatlarına duyuru yaptıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Öncelikli olan, bunun arkasındaki yapının çözülmesi. Yani bu nasıl gerçekleşti ve arkasında nasıl bir şey var. Şu aşamada tabii birtakım somut bulgular üzerinden gidiyorlar, birtakım operasyonlar da yapıyorlar ama şu aşamada tabii DAEŞ, PKK, Suriye odaklı birtakım oluşumlar bunların hepsi şu anda eşit düzeyde bir adres olarak önümüzde duruyor. Bu işleri yapanlar eğer üstlenmiyorlarsa başka adreslere zihnimizi sevk edecek şekilde de organizasyonlar yaparlar. Tüm bunları da değerlendiren geniş kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Zaman zaman şöyle bir şey oluyor: Eğer hiyerarşik bir yapı içinde bir terör eylemi gerçekleşiyorsa ya da yurt dışından gelen bir unsur Türkiye'nin içindeki birtakım birimlerle bağlantılı olarak bunu gerçekleştiriyorsa o zaman bunların dinlenmesi, takibi daha kolay olabiliyor, orada istihbarat faaliyeti daha etkili olabiliyor. Ama dünyadaki bütün istihbarat kurumlarının bir bakıma çaresiz kaldığı konu şu: Herhangi bir unsur, yerel düzeyde herhangi bir bağlantı kurmadan 3- 5 kişi kendi başına hareket ederek, herhangi bir hiyerarşinin içinde olmaksızın ya da bir uyuyan hücre, herhangi bir zamanda uyanarak herhangi bir yerle bağlantı kurmaksızın böyle bir eylemi gerçekleştirdiği zaman onun tespitinde ve istihbaratın önceden yakalamasından çok şey oluyor."

-"O zincirin çözülmesi lazım"-

Kamuoyuna yansımayan, istihbaratın, emniyet güçlerinin engellediği bir sürü olayın olduğunu vurgulayan Çelik, "Şu ana kadar gözüken şey biraz daha çok 'Suruç stili bir saldırıya benziyor' diye uzmanların ilk değerlendirmeleri bu şekilde. Ama erken adres göstermek şu aşamada zor olur, onu tamamen çözmeleri lazım, arkasındaki bağlantı yapanların ötesinde o zincirin çözülmesi lazım" ifadesini kullandı.

Çelik, öncelikli hassasiyetlerinin cenazelerin ailelerine teslim edilmesi olduğunu belirterek, "DNA'ların birleştirilmesi, kimlik tespitleri, bunun birtakım zorlukları var. Bunun adli tıpta yapılıp savcının onayı alındıktan sonra ailelerine teslim edilmesi için çok büyük çalışma yapılıyor" dedi.

-"Birtakım toplumsal hareketlilikler yaratmaya çalışıyorlar"-

"Seçime bu kadar kısa kalan bir süre olması bizim açımızdan altı çizilmesi gereken bir mesele olarak önümüze geliyor" diyen Çelik, Türkiye'nin seçim yapabilen bir ülke olduğunu vurguladı. Çelik, Türkiye'nin bunu çok iyi yaptığını ve seçim sonuçlarının sağlıklı olarak gerçekleştiğini vurgulayarak, "Etrafımızda pek çok ülke sandığa ulaşmak için pek çok mücadele verirken, iktidarı sandık yoluyla değiştirmek için o ülkelerde büyük çalkantılar yaşanırken Türkiye bir İslam ülkesi, parlak bir demokratik organizasyonla bu seçimleri yapabilen, bölgesinde bu bakımdan da ayrı bir ülke" değerlendirmesinde bulundu.

Seçime kalan son 2-3 haftanın kararsız seçmenin kararının belirlenmesinde, birtakım siyasi dinamiklerin yerine oturmasında ve yüzer-gezer bazı oyların sabitlenmesi açısından Türk siyasetinde her zaman dikkatle takip edilen dönem olduğunu dile getiren Çelik, şunları söyledi:

"Böylesi büyük bir terör eyleminin, vahşi bir saldırının kuşkusuz Türkiye'deki 1 Kasım seçimlerine dönük hem toplumsal birtakım travmaları yaratmaya hem de siyasi dinamikleri şekillendirmeye dönük ciddi bir hedef gözettiğini düşünüyoruz. Çok açık bir şekilde söylemek gerekir, biz Türkiye'nin en büyük partisiyiz, 14 yıldır da Türkiye'yi yönetiyoruz. Seçimlerin sağlıklı bir şekilde, huzur ve sükun içinde yapılması en çok bizim arzu ettiğimiz bir şeydir, ayrıca pratik olarak da en çok bizim işimize yarayan bir şeydir. O sebeple seçimin güvenliği, sandık güvenliği diyoruz, herhangi bir sıkıntı olmasın, hangi partiye oy verirse versin vatandaşlarımızın oyu şekillensin. Tabii böyle büyük bir terör eyleminin siyasi dinamikleri şekillendirme konusunda toplumun bir kesimini belli bir yere doğru savurma konusunda bir etki yaratmaya dönük olarak bir hedef gözettiğini görüyoruz."

"Kimi nereye savuruyor, adını koyalım" denilmesi üzerine Çelik, "Türkiye'de tabii birtakım toplumsal hareketlilikler yaratmaya çalışıyorlar. Yani buna da hemen bazı siyasilerin çıkıp hükümeti, Sayın Başbakanı, Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef gösteren bir tutum içinde olması, toplum böylesine büyük bir acı içindeyken belli bir kesimi başka bir kesime karşı hedef gösterme şeklindeki bir tutum tabii ki bütün siyasi dinamikleri alt üst eder" cevabını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler