YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölümler nedeni ile Limter-iş grev kararı aldı
Ölümler nedeni ile Limter-iş grev kararı aldı
Ölümler nedeni ile Limter-iş grev kararı aldı
16 Haziran 2008 / 08:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Tuzla tersanelerinde yaşanan peş peşe ölümler üzerine Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) grev kararı aldı. İşçiler bugün iş başı yapmayacak.


9 Haziran'da bir basın toplantısı düzenleyerek grev kararını açıklayan DİSK'e bağlı Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı Cem Dinç, ''Biz, kuralsızlık sona ersin istiyoruz. Başka arkadaşlarımızın ölmemesi için 16 Haziran'da grev kararı aldık. İşçiler ilk defa ölmemek için greve gidiyor" diye konuşmuştu.
 
Bu arada Tuzla tersanelerindeki işçi ölümlerine karşı 405 aydın ortak deklarasyon yayınladı. Trajedi olarak niteledikleri ölümlere neden olan seri katilin bir an önce bulunmasını isteyen aydınlar bugün yapılacak greve katılacaklarını açıkladı.
 
Tuzla tersanelerinden son bir yılda 25, yılbaşından bu yana 11 işçi öldü. Ölüm ve yaralanmaların önüne geçilmesi için bugün greve çıkacak tersane işçilerine 405 aydın da hazırladıkları deklarasyonla destek verdi.
 
Aralarında Gençay Gürsoy, Korkut Boratav, Eşber Yağmurdereli, Mihli Belli, Haluk Gerger, Haluk Levent gibi isimlerin yer aldığı grubun deklarasyonunda ölümlerin önüne geçilmesi için sert önlemler alınması isteniyor.
 
Tuzla için kurulan meclis komisyonunda yer alan DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, tersanelerde yürümenin bile çok zor olduğunu söyledi.
 
Tuzla'da tersane işçileri, mesai saatlerinin düşürülmesi, sigortaların tam yatırılması, taşeronlaşmanın önüne geçilmesi ve ağır iş kolu yönetmeliğine uyulmasını istiyor.
 
İşçiler buna dikkat çekmek amacıyla bugün bir kez daha iş bırakacaklar. Deklarasyon yayınlayan aydınlar da bugün Tuzla'ya giderek işçilere destek verecekler.
 
Bursa'daki gösteriye müdahale
 
Bu arada Tuzla tersanelerindeki ölümler dün Bursa ve İstanbul'da protesto edildi. Bursa'da, izinsiz yürüyüş yapmak isteyen 50 kişilik gruba polis sert müdahalede bulundu. Polis tarafından biber gazı sıkılarak ve coplanarak etkisiz hale getirilen protestoculardan, aralarında kadınlarında bulunduğu 36 kişi karga tulumba yakalanarak gözaltına alındı.
 
Yurtsever Cephe İşçi Birliği ise  İstanbul-Kartal'da bir miting düzenledi. "Tuzla'da İşçi Ölümlerine Son Mitingi"nde AKP ve işçi ölümlerine duyarsız kaldıklarını iddia ettikleri tersane patronları protesto edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler