YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölümden döndüler...
Elazığ'daki deprem sonrası bölgeye yardımlar sürüyor. Ancak bugün bir acı haber geldi. Bölgeye yardım malzemesi getiren minibüs devrildi. Kazada 3'ü üniversite öğrencisi 4 kişi yaralandı.
Ölümden döndüler...
13 Mart 2010 / 13:56 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 13:57

Elazığ'daki depremde zarar gören Okçular köyüne yardım malzemesi getiren minibüs, köy çıkışında 50 metrelik uçuruma devrildi. Kazada 3'ü üniversite öğrencisi 4 kişi yaralandı.

Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, topladıkları yardım malzemelerini Okçular köyüne götürdü. Yardım dağıtımının ardından kente dönmek üzere yola çıkanları taşıyan Murat Kaya'nın kullandığı 23 S 0204 plakalı minibüs, Okçular köyü girişindeki virajda kontrolden çıkarak 50 metrelik uçuruma yuvarlandı.

Kazada, sürücü Kaya'nın yanı sıra minibüsteki öğrenciler Ahmet Emin Gençaban, Hanım Yıldırım ve Çağnur Çalışkan yaralandı. Minibüsteki diğer öğrenci Muktedir Kahraman ise kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

Sürücünün ağır yaralandığı kazanın ardından yaralılara ilk müdahaleyi bölgede bulunan doktorlar yaptı.

Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince Elazığ'daki çeşitli hastanelere götürüldü.

BİR YARDIM KONVOYU DAHA YOLA ÇIKTI

Anadolu Yakası Pazarcılar Odası, Elazığ depreminde zarar gören vatandaşlar için, bölgeye bir kamyon yardım malzemesi gönderdi.

Yardım hakkında bilgi veren Oda Başkanı Mehmet Emin Yarar, pazarcı esnafının ve vatandaşların verdiği kuru ve yaş gıda, giyecek ve bir miktar tıbbi malzemeyi depremde zarar gören vatandaşlara yardım amacıyla topladıklarını söyledi.

Bölgede yaşanan afetten dolayı mağdur olan insanlar için çok üzüntü duyduklarını ifade eden Yarar, vatandaşların üzüntülerini azaltmak ve yaralarına merhem olmak amacıyla pazarcı esnafının da desteği ve gönüllülerin yardımıyla malzemelerin gönderilmek üzere hazırlandığını kaydetti.

Yardım kamyonunun pazartesi sabahı, depremden en çok zarar gören Okçular köyüne ulaşacağını belirten Yarar, malzemelerin de aynı gün sabah saat 09.00'dan itibaren dağıtılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.

Kadıköy Hasanpaşa'da bulunan Salı Pazarı'nda malzemelerin yüklendiği kamyon Elazığ'a doğru yola çıktı.

DEPREMİN YARALARI SARILIYOR

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ''Elazığ'da vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında her türlü iş ve işlemler hızlı bir şekilde yapılıyor'' dedi.

Bakan Demir, AK Parti Atakum İlçe Başkanlığınca bir restoranda düzenlenen kahvaltıda partililerle bir araya geldi.

Bakan Demir, Elazığ'da yaşanan depreme de işaret ederek, depremin yaralarının sarılmaya başladığını ifade etti.

Depremde mağdur olanları tek tek ziyaret ettiklerini ifade eden Demir, ''Orada büyük bir şekilde vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında her türlü iş ve işlemler hızlı bir şekilde yapılıyor. Hasar tespitleri yapılıyor, hak sahipleri belirleniyor. Ramazan Bayramı'na kadar inşallah oradaki evleri yıkılan insanlarımıza, evleri yetiştirilecek'' diye konuştu.

Felaketlerin önceden bilinemediğini ancak can kayıplarının yaşanmaması için buna göre fiziki yapılaşmanın gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eksiklikler olmuş ama artık Türkiye'de depreme dayanıklı yapılar yapılıyor. Geçmişte dayanıksız yapılmış yapılar ise dönüşüm projeleri ile çeşitli programlarla birlikte yenileniyor.  Dünyayı yeniden yapsanız bir tane canı geri getiremiyorsunuz, getirme şansınız yok.''

Kanal A Haber Merkezi - A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler