YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm orucuna başlayacaklar mı?
TEKEL işçilerinin eylemi 36 gündür sürüyor. İşçiler 3 günlük oturma eyleminin ardından 3 günlük açlık grevine başladılar... Peki bundan sonra eylemciler ölüm orucuna başlacaklar mı? İşte bu sorunun cevabı...
Ölüm orucuna başlayacaklar mı?
20 Ocak 2010 / 09:17 Güncelleme: 20 Ocak 2010 / 09:27

TEKEL işçileri Başkent Ankara'daki eylemlerinin 36'ıncı gününde 3 günlük açlık grevine başladı. Beyaz elbise giyen 136 işçinin Türk İş binası içinde açlık grevine başladıkları, sadece şekerli su ve tuz ile beslendikleri bildirildi. İşçilerin açlık grevinde 2. güne girdiği gece saatlerinde açlık grevi yapan işçilerden görüntü alınmasına izin verilmiyor. Diğer işçilerin de Türk İş binası önü ve çevresindeki bekleyişleri devam ediyor. İşçiler, geceyi sokakta geçirdi.

Tek Gıda İş Sendikası'na bağlı işçiler Ankara'daki eylemlerinin 36'ıncı gününde 3 günlük açlık grevi kararı aldı. Gönüllü 136 işçi dün öğleden sonra açlık grevine başladı. Doktor kontrolünde eylemlerine başlayan işçilerin herhangi bir rahatsızlığına karşı, dışarıda 2 ambulans hazır bekletiliyor. 136 işçi içeride açlık grevi yaparken diğer işçi ve yakınlarının ise dışarıdaki bekleyişleri devam ediyor. Soğuk ve yağışlı havaya aldırmayan işçiler, Türk İş genel merkez binası yanındaki bekleyişini sürdürüyor. Sokakta ateş yakarak ısınmaya çalışan işçiler, betona serdikleri karton üzerinde yanlarında getirdikleri battaniyeye sarılarak uyumaya çalışıyor.

Polis ekipleri de işçilerin bulunduğu bölgede güvenlik önlemi aldı. Çevredeki işyerlerinin de işçilere destek amacıyla fiyatlarında indirime gitmesi dikkat çekti.

Tek Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç, TEKEL işçilerinin sonuç alıncaya kadar eylemlerine devam edeceğini söyledi. Oturma eyleminin ardından yaptıkları referandumla açlık grevine başladıklarını belirten Amaç, insani olarak görmedikleri ölüm orucuna ise sıcak bakmadıklarını ifade ediyor.

136 işçinin Türk İş binası içerisindeki konferans salonunda açlık grevinde olduğunu belirten Amaç, "3 bin kadar işçimiz açlık grevi için gönüllü oldu. Ancak tabipler böyle bir açlık grevinin sağlık sorunları açısından sıkıntılar doğuracağını belirtmesinin ardından gönüllüler arasından seçme yaptık. Şu anda arkadaşlarımız açlık grevlerinin 2. gününe girdi. İlerleyen saatlerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasından endişe ediyoruz" dedi

"ÖLÜM ORUCU DÜŞÜNMÜYORUZ"

Eylemlerine sonuç alıncaya kadar devam edeceklerini belirten Macit Amaç, "Bize 15 gün sonra giderler diyenler yanılıyor" açıklamasında bulundu.

3 günlük açlık grevinin ardından ölüm orucu yapmayı düşünmediklerini belirten Amaç, "Biz işçilerimizin hayatını her şeyin üstünde tutuyoruz. Açlık grevinde bile ne gibi sağlık sorunlarının çıkacağını tahmin edemiyoruz. Ölüm orucunu insani bulmuyoruz. Bu yüzden ölüm orucu gündemimizde yok. Ancak bazı işçilerimiz, 'Bize önerilen 700 TL. Öldüğümüzde ailemize bin 500 TL aylık bağlanacak. Biz sağlığımızda eşimize çocuklarımıza verilen parayla bakamayacağız. En azından öldüğümüzde çoluğumuz çocuğumuz rahat eder diyor" diye konuştu.

4-C uygulamasını kesinlikle kabul etmediklerini belirten Tek Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Macit Amaç, TEKEL işçilerinin başka bir kamu kurumuna nakilleri yapılana kadar eylemlerine devam edeceklerini sözlerini ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler