YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm listesi sonuna kadar araştırılmalı
“Ölüm listesi” iddiası ile ilgili Ziya Halis, Kanal A’da Haber Merkezi programında önemli açıklamalarda bulundu. Eski Bakanlarımızdan Halis, soruşturmanın ucu kime dokunursa dokunsun sonuna kadar gidilmesini istedi
Ölüm listesi sonuna kadar araştırılmalı
21 Aralık 2011 / 16:00 Güncelleme: 21 Aralık 2011 / 16:43

Faili meçhul cinayetler soruşturması eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın “öldürülen Tarık Ümit’in yerini gösterebilirim, krokisini savcıya verdim” ifadeleriyle daha da derinleşirken konuyla ilgili bir açıklama da “ölüm listesinde olduğumu 1995’te öğrendim” diyen Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis’ten geldi.

 

Osman YILMAZ-Kanal A Haber Merkezi-Ankara-21 Aralık 2011

 

“HERKES HESAP VERMELİ”

 

Türkiye’de yaşanan her hukuk dışı olayla ilgili ülkenin tepesindeki siyasi kadronun sorumluluğu bulunduğunu belirten Ziya Halis, “Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Süleyman Demirel’in de adı geçiyor, bu isimler de yargılanmalı mı?” sorusuna ise “Rapor Genelkurmay Başkanlığı’na bildirilmiş olabilir, MGK’ya da bildirilmiş olabilir. Kişileri direkt suçlayamam. Ancak bu konuda payı olanların bir şekilde yargı önüne çıkarılıp hesap sorulması gerekiyor. Yargıçlar, savcılar kanıtları, delilleri doğru tespit ediyorsa ucu kime dokunursa dokunsun bana da geliyorsa soruşturmaya tabi tutulması gerekir” sözleriyle cevap verdi.

 

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ‘DEVLET SIRRI’ DEDİ”

 

Halis söz konusu raporun varlığından ilk olarak Avrupa’da bir PKK itirafçısıyla yapılan röportajın tanıdıkları aracılığıyla kendisine iletilmesiyle haberdar olduğunu söyledi. Ancak yurtdışındaki bu haberi dikkate almadığını belirten Halis, 26 Eylül 1995’te Yeni Yüzyıl Gazetesi’nin “193 sakıncalı iş adamı” haberini yayınlamasının ardından iddiaları yargıya taşıdığını belirtti. Ziya Halis’in açıklamalarına göre; mahkeme raporu İçişleri Bakanlığı’na sordu, İçişleri Bakanlığı da cevabi yazısında raporun varlığını kabul etti, ancak “devlet sırrı” olduğu gerekçesiyle bunu mahkemeyle paylaşamayacağını dile getirdi.

 

“PAÇAYI ZOR KURTARMIŞIZ GÖRDÜĞÜM KADARIYLA…”

 

“Böyle bir kara listenin terörle mücadele kapsamında oluşturulduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna Halis, “Faili meçhul cinayetlerin, yargısız infazların yaşandığı, insanların öldürüldüğü, Madımak’ta insanların yakıldığı süreçler yaşandı. Birçok suikastlerin olduğu biliniyor. Olmaz diyemem. böyle bir şey olmamıştır diyemem. “Türkiye’de bu olmaz” dememi bekliyorsanız bu olmuştur, yapmak da istemişlerdir, ama bir kısmı gerçekleşmiştir, bir kısmı gerçekleştirilememiştir.” dedi. Halis, o zamanki kurgunun bu şekilde hareket edilirse, terörün alt edileceği yönündeki bakış açısı olduğunu söyledi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler