YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm-kalım yolculuğu sürüyor
Suriye'nin sınır bölgelerindeki çatışmalardan kaçanlar, Asi Nehri'ndeki tehlikeli yolculukla Türkiye'ye geçmeye devam ediyor.
Ölüm-kalım yolculuğu sürüyor
16 Ekim 2012 / 11:53 Güncelleme: 16 Ekim 2012 / 12:01

Suriye'nin, Türkiye sınırındaki bölgelerde yaşanan çatışmalardan kaçanlar, Asi Nehri'nde tahta sallarla yaptıkları tehlikeli yolculukla Türkiye'ye geçmeye çalışıyor.

Hatay'ın Altınözü ilçesi sınırındaki Suriye'nin İdlip kentine bağlı sınır kasabalarında, muhaliflerle ordu arasında yaşanan çatışmalarda yaralananlar ve evlerini boşaltan Suriyeliler için kaçışın adresi Asi Nehri oluyor.

Sınır kasabaları Azmarin ve Derkuş'ta zaman zaman çatışmalar sürerken, çatışmalarda yaralananlar ve Türkiye tarafına geçmek isteyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, tahtadan yapılmış basit sallarla nehrin karşısına geçmek için tehlikeli yolculuğa göğüs geriyorlar.

Zaman zaman patlama ve top seslerinin duyulduğu Suriye sınırındaki bölgelerde yaşayanlar, özellikle çocuklarını korumak adına tüm riskleri göz önüne alıyorlar. Korkuyla sallara binen kadın ve çocuklar, Türkiye tarafındaki Suriyeliler tarafından kıyıya çekiliyor.

Asi Nehri'ndeki kaçış yolculuğunda, özellikle çocukların gözlerindeki korku ve endişe dikkati çekiyor.

Türkiye'ye sığınmak için nehirden geçen Suriyeliler, Hacıpaşa beldesindeki yakınlarından da yardım alıyor.

Türkiye tarafına geçen Suriyeliler arasındaki hafif yaralıların ilk tedavileri ise nehir kenarına Suriyeliler tarafından kurulan çadırda yapılıyor. Durumu ağır olanlar ambulanslarla hastanelere sevk edilirken, hafif yaralılar ise pansuman tedavisinin ardından tekrar sallarla ülkelerine dönüyor. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler