YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm haberini duruşmada aldı
Ölüm haberini duruşmada aldı
04 Eylül 2012 08:09
Ergenekon mahkemesi dün tarifsiz bir acıya tanıklık etti. 3.5 yıldır tutuklu yargılanan eski Yarbay Mustafa Dönmez oğlunun ölüm haberini duruşma salonunda aldı...

Ergenekon Davası’nda 3 yıldır tutuklu bulunan Yarbay Dönmez, Azerbaycan’da trafik kazası geçiren 21 yaşındaki oğlunun ölüm haberini duruşma salonunda aldı. Evlat acısı yaşayan babayı diğer sanıklar teselli etmeye çalıştı

Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatlar kapsamında 3 yıldır tutuklu bulunan emekli Yarbay Mustafa Dönmez, hayatının en zor gününü dün yaşadı. Ergenekon Davası sanığı Dönmez, ilk eşinden olan 21 yaşındaki Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisilği Bölümü 3. sınıf öğrencisi oğlu Alp Kaan Dönmez’in ölüm haberini duruşmada arkadaşı Tuncay Özkan’dan aldı.

Babaya söyleyemediler

Dönmez’in ergenekon soruşturmasmı sürecinde tutuklandıkmtan sonra boşandığı eşi Şebnem Sabah’tan olan oğlu Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Alp Kaan Dönmez (21), staj yapmak amacıyla bir süredir Azerbaycan’ın Bakü kentinde bulunuyordu. Cuma akşamı karşıdan karşıya geçerken Dönmez’e hızla gelen bir araç çarptı. Üniversiteli genç olay yerinde hayatını kaybederken, aracın şoförü ise kayıplara karıştı. Alp Kaan’ın cenazesi Cumartesi akşamı uçakla Türkiye’ye getirilirken, cezaevinde bulunan baba Dönmez’e ise haber verilemedi. Alp Kaan Dönmez’in cenazesi ise uzun süredir göremediği babasının katılabilmesi için Pazartesi’ye ertelendi.

Gözyaşlarına boğuldu

Baba Yarbay Mustafa Dönmez ise hayatının en acı haberini Silivri’de görülen Ergenekon Davası’nın 223’üncü duruşmasında aldı Dönmez’e, acı haberi davanın tutuklu sanığı Tuncay Özkan verdi. Gözyaşlarına boğulan Dönmez’e, Mustafa Balbay, Veli Küçük ve Sevgi Erenerol’un sarılarak destek vermeye çalıştı. Dönmez ardından salondan çıkarıldı.

Cenazeye yetişemedi

Acı haberi duruşmada öğrenen Mustafa Dönmez’e cenazeye katılabilmesi için 2 gün cenaze, 2 gün de yol olmak üzere 4 gün izin verildi. Dönmez’in Bandırma’daki cenazeye katılmak üzere yanındaki güvenlik görevlileriyle birlikte feribotla Bandırma’ya gelmesi planlandı. Ancak bürokratik işlemler nedeniyle Jandarma’nın nakil aracı ayarlaması gecikince, Dönmez oğlunun cenazesine katılabilmesi için binmesi gereken saat 14.00’deki feribotu kaçırdı. Karayolundan Bandırma’ya götürülen Dönmez oğlunun cenaze törenine güçlükle yetişti.

Babayı beklediler

Alp Kaan Dönmez’in cenaze namazı dün Bandırma’da Haydar Çavuş Camii’nde ikindinin ardından kılındı. Camideki cenaze namazına yolda olan baba Dönmez’in yanı sıra, sinir krizleri geçiren ve ilaçlarla uyutulan anne Şebnem Sabah katılamadı. Cenaze töreine Alp Kaan Dönmez’in Boğaziçi Üniversitesi’nden çok sayıda arkadaşı katılırken, abla Nazar Dönmez tabut başında uzun süre gözyaşı döktü. Alp Kaan Dönmez’in cenazesi, baba Mustafa Dönmez’in yetişebilmesi defnedilmeden önce için uzun süre şehir mezarlığında bekletildi.

‘Oğlumu gösterin bana’

19.30 sıralarında cezaevi nakil aracı ile Bandırma Mezarlığı’na geldi. Cezaevi aracından indirilen Yarbay Mustafa Dönmez, Jandarmalar eşliğinde oğlunun mezarının başına kadar yürüdü. Gözyaşlarına boğulan Dönmez, kızı Nazar’a sarılarak uzun süre ağladı. Ardından cenaze aracının başına gelen dönmez, “Ben oğlumu görmek istiyorum. Gerçekten trafik kazasında mı öldü görmek istiyorum” dedi. Bunun üzerine Alp Kaan Dönmez’in ölüm tutanağı baba Dönmez’e okutuldu. Ancak Dönmez oğulunu görmek için ısrar etti. Bunun üzerine Alp Kaan Dönmez’in tabutu açılarak baba Dönmez’e gösterildi.

Tekrar gözyaşlarına boğulan Mustafa Dönmez, oğulanun defin işlemi sırasında mezarın hemen yanı başına yığıldı ve öylece kaldı. Acılı baba güçlükle sakinleştirilirken, “Dünya yansa ben içinden çıkarım zannediyordum hep. Hayatımda kendimi hiç bu kadar güçsüz ve çaresiz hissetmedim. Ah oğlum... Canım oğlum. Çok farklıydın çok” diye ağıtlar yaktı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler