YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 33'e yükseldi
Muhalif medyadan sorumlu Adnan: "Yönetimin çevresi daraldıkça hırçınlaşarak, katliamlar gerçekleştiriyor"
Ölü sayısı 33'e yükseldi
28 Mayıs 2012 / 17:30 Güncelleme: 28 Mayıs 2012 / 17:44

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun ülkenin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda ölü sayısının 30'a yükseldiğini bildirdi.

Örgüt, ordunun Hama kentinde gerçekleştirdiği operasyonlarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12, iç kesimlerinde yer alan ve muhaliflerin önemli merkezlerinden biri olan Humus'ta 7, kuzeydeki Halep kentinde 5, çocukların okul duvarına "halk yönetimin düşmesini istiyor" yazarak olayların başladığı Dera'da 3, Şam'ın banliyölerinde 4, Haseke ve Deyr Ez Zor'da birer kişi olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateşte ölü sayısının 33'e ulaştığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin Deyr Ez Zor'un Muhasan ilçesinde baskınlar düzenlediğini kaydeden Hama'daki muhalif medyadan sorumlu Rami Ebu Adnan, birçok kentte operasyonların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Dün 545 noktada rejimin Annan planını ihlal etiğini söyleyen Ebu Adnan, planın rejim tarafından başarısızlığa uğratıldığını ve yönetimin planının maddelerini uygulamadığını vurguladı.

"Yaz aylarının başlamasıyla Esed yönetimi şiddeti artırdı" diyen Ebu Adnan, "Yönetimin çevresi daraldıkça hırçınlaşarak, katliamlar gerçekleştiriyor" dedi.

Humus'un Hula ilçesinde güvenlik güçleri ile Şebiha milislerinin katliamların gerçekleştiği evlere zarar verdiğini vurgulayan Ebu Adnan, güvenlik güçlerinin Dera'nın Kufr Şems beldesine top ateşine tutuğunu ve onlarca top mermisinin yerleşim birimine düştüğünü dile getirdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler