YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 241'e yükseldi...
Domuz gribinden ölenlerin sayısı 241'e yükseldi. En çok ölüm ise Ankara'da var...
Ölü sayısı 241'e yükseldi...
04 Aralık 2009 / 00:02 Güncelleme: 04 Aralık 2009 / 13:06

Sağlık Bakanlığı, domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısının 241'e ulaştığını, 223 kişinin hastanelerde yattığını, bunların 86'sının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü, 62 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısının 241'e çıktığı bildirildi.

Halen pandemik grip sebebiyle 223 kişinin hastanelerde yattığı, bunların 86'sının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, 62 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiği bildirilen açıklamada, ölenlerin 85'inin (yüzde 35) daha önce sağlık sorunu bulunmadığı bilinen 50 yaş altındaki kişiler olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanma olduğu, bunun aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz uygulandığı yinelendi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Bilindiği gibi örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerimizin aşılamalarının Aralık ayı içerisinde yapılacağı daha önceden duyurulmuş idi. 24.11.2009 tarihli basın açıklamamızda ise Pandemi Yürütme Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, Aralık ayındaki okul aşılamalarına kadar arzu eden velilerimizin çocuklarını sağlık kurumlarımıza getirerek aşılatabileceği de duyurulmuştu. Aşılarını yaptıramayan çocuklarımızın aşılarının okullarında yapılmasıyla ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.''

Gebelerde aşı uygulamasının 7 Aralık Pazartesi günü başlayacağı belirtilerek, ''Hastalık gebelerde ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bütün gebelerimizin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir'' uyarısı dile getirildi.

İlk aşı dozunun uygulandığı 9 yaş ve altı çocuklarda, birinci dozdan en az 3 hafta sonra ikinci doz aşı uygulamasının gerektiği kaydedilerek, ''Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabileceklerdir'' denildi.

Sağlık Bakanlığının 30 Kasımdaki açıklamasında, domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 195 olarak açıklanmıştı. 
     
EN FAZLA ÖLÜM ANKARA'DA-

Sağlık Bakanlığının yayınladığı haritaya göre, bugüne kadar domuz gribinden 30 ilde ölüm meydana gelmedi.

Bugüne kadar en fazla ölümün meydana gelen geldiği 3 il ise sırasıyla Ankara (34), İstanbul (30) ve Konya (24) oldu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler