YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olsun mu olmasın mı derken "1 Mayıs" tatil oldu
1 Mayıs'ın tatil olmasına ilişkin tasarı kabul edildi
Olsun mu olmasın mı derken "1 Mayıs" tatil oldu
23 Nisan 2009 / 10:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

1 Mayıs, ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla tatil günü oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs'ın gerilim olmaktan çıkacağını ifade ederek, ''Millet bunu piknik olarak değerlendirecek'' dedi.


TBMM Genel Kurulunda, 1 Mayıs'ı, ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla tatil ilan eden kanun tasarısının kabul edilmesinden sonra Çelik, teşekkür konuşması yaptı.


Çelik, ''1 Mayıs sevgi, barış günü olsun'' denilirken, Genel Kurulda sanki muharebeye gidiliyor şeklinde konuşmalar yapıldığını savundu.


Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ın kutlanması taleplerini de değerlendiren Çelik, ''Yasanın, meydanıyla birlikte çıkacağı diye bir şey yok. 1 Mayıs, gerilim olmaktan çıkacak, tatil olarak millet bunu piknik olarak değerlendirecek'' diye konuştu.


Bu bir demokratik adımsa, bu adıma herkesin destek vermesi gerektiğini kaydeden Bakan Çelik, 1 Mayıs 1977'deki tüm olumsuzlukların ortaya çıkmasını istedi.


CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da Meclisin, geç de olsa Türkiye'yi bir ayıptan kurtardığını kaydetti.


AK Parti'nin geçmişinden bahsettiklerinde, ''kıvırıp, gömlek değiştirdiklerini'' söylediklerini savunan Anadol, gömlek değiştirmenin kolay ancak deri değiştirmenin imkansız olduğunu belirtti.


CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de Meclisin bir baklava yaptığını, bu tavanın kulpunu AK Parti'nin tutarak, işçiye götürdüğünü ifade ederek, ''Niye üzerine acı biber döküyorsunuz? 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasında sorun olursa, sorumlusu siz olmazsınız, biz oluruz. Gelirseniz, kısmetinizi alırsınız, gelmezseniz evinizde oturun. Çağıran mı var sizi?'' görüşünü dile getirdi.


Tasarının görüşmelerinde DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Türkçe ve Kürtçe olarak ''Yaşasın 1 Mayıs'' dedi.


Görüşmeleri, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve sendikacılar izledi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, görüşmeleri başından itibaren takip ederken, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Genel Kurula daha sonra katıldı.


Tasarının yasalaşmasının ardından TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşimi, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler