YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölenlerin kimlikleri şöyle:
Ölenlerin kimlikleri şöyle:
Ölenlerin kimlikleri şöyle:
25 Ocak 2009 / 11:45 Güncelleme: 25 Ocak 2009 / 00:00

 Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Zigana'daki çığ olayıyla ilgili olarak, ''yürüyüşe çıkan 17 dağcıdan 11'inin yaşamını yitirdiğini bildirdi.


Bakan Özak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün 11.00-11.15 saatleri aralarında 156 Jandarma'ya çığ düştüğü şeklinde bilgi verildiğini belirtti.
 


Valilik, Sivil Savunma ve Karayolları ekiplerinin derhal olay yerine gittiklerini ifade eden Bakan Özak, daha sonra da Trabzon'dan AKUT ekibinin bölgeye intikal ettiğini söyledi. Trabzon Dağcılık Kulübünden 17 kişinin yürüyüş yaptıkları sırada çığ düştüğünü ifade eden Özak, ''5 tanesi kurtuluyor, maalesef 10 tanesi çığ altında hayatını kaybediyor, 2 arkadaşımız da Trabzon'da hastanede. Onlar hayata kavuşturulmaya çalışılıyor'' dedi.Erzincan'dan Ordu Komutanlığının 2 helikopterle arama kurtarma ekipleri ve köpeklerini bölgeye gönderdiklerini kaydeden Bakan Özak, ''Olay yerinde yine çalışma yapıyorlar. Acımız büyük. Bütün kaybettiklerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum'' diye konuştu.


Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, her ihtimale karşı çığ bölgesinde arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, en son telefon bağlantısında çığ altından 8 dağcının ölü olarak çıkarıldığını söylemişti. Vali Salihoğlu ölü sayısının artmasından endişe edildiğini arama kurtarma çalışmalarının halen sürdüğünü söyledi.


Salihoğlu, çığ altında 16-17 kişinin kaldığının tahmin edildiğini, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


Arama kurtarma çalışmaları kapsamında çığ altından çıkarılan yaralıların çevre hastanelere kaldırıldığını belirten Salihoğlu, ''Hastaneye kaldırılan dağcılardan birinin durumu ağır.'' dedi.


Salihoğlu, arama kurtarma çalışmalarının oluşturulan ekipler tarafından hızla sürdürüldüğünü kaydetti.


ÖLEN VE YARALANANLARIN BAZILARININ KİMLİKLERİ AÇIKLANDI


Zigana'da yürüyüş yaptıkları sırada çığ düşmesi nedeniyle ölen ve yaralananlardan bazılarının kimlikleri açıklandı.


Jandarma yetkililerinden alınan bilgiye göre, yürüyüş yaptıkları sırada çığın altında kalarak yaşamlarını yitiren dağcılardan kimliği belirlenenler şöyle:


''Özlem Timurcuoğlu, H. Ali İsaoğlu, Deniz Eroğlu, Gül Piyale, Dursun İnan, Burçak Sevim, Erhan Terzi ve Davut Akdeniz.''


Yaralı olarak kurtarılan dağcıların ise ''Ural Ayar, Hasan Anahar, Hasan Çiftçi, Yonca Yılmaz, Emel Şimşek, Rahmi Keleş ve Hüseyin Osmanoğlu'' olduğu öğrenildi.


ERZURUM'DAN GÜMÜŞHANE'YE HAVA AMBULANSI GİTTİ


Gümüşhane Zigana Dağı'nda meydana gelen çığ sonrası Erzurum'dan bölgeye hava ambulansı nakledildi.


Erzurum Bölge Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Fazlı Erdoğan, yaralıların hava ambulansıyla Erzurum'a getirilmesi için aracın Gümüşhane'ye hareket ettiğini söyledi.


''ÇIĞ BÖLGESİNE HELİKOPTERLE ERZURUM'DAN SİVİL SAVUNMA VE DAĞCI EKİBİ GÖNDERİLDİ''


Dağcılık Federasyonu Başkanvekili Prof. Dr. Okay Vural, Zigana'daki çığ bölgesine helikopterle Erzurum'dan sivil savunma ve dağcılardan oluşan bir ekibin gönderildiğini söyledi.


Prof. Dr. Okay Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane'nin Torul ilçesi Zigana Dağı'nda çığ altında kalan kişilerin kurtarılması için dağcı ve sivil savunma ekiplerinden oluşan farklı grupların mücadele ettiğini kaydetti.


Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) üyesi bir grubun üzerine çığ düştüğünü anımsatan Vural, ''Çığ bölgesine helikopterle Erzurum'dan sivil savunma ve dağcı ekibi gönderildi. Ayrıca Trabzon, Rize ve Gümüşhane'den de ekipler müdahale ediyor. Öte yandan çığ, bir şenliğe katılmak için yaylaya çıkan ve yürüyüş yapan TEDAK üyesi bir grubun üzerine düşmüştür'' diye konuştu.


KARACA: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK


Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Zigana'daki çığ olayıyla ilgili üzüntülerinin büyük olduğunu söyledi. Alaattin Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane'nin Torul ilçesi Zigana Dağı'nda çığ altında kalan kişilerin yürüyüş yapan grup olmasına karşın, Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) üyesi olması nedeniyle dağcı olarak adlandırılabileceğini kaydetti. Çığ altında kalan grubun hafta sonu yürüyüşler gerçekleştirdiğini anımsatan Karaca, ''Grup hafta sonları bu türde yürüyüşler gerçekleştiriyordu. Bugün ise böyle bir yürüyüş yapmak istemişler ve üzücü bir olay yaşandı. Üzüntümüz çok büyük. Ancak bölgede bizim federasyon olarak resmi bir faaliyetimiz yok'' diye konuştu. Alaattin Karaca, kendisinin Muş'ta bir organizasyonda olduğunu ve hızlı bir şekilde çığ bölgesine geçmeye çalıştığını sözlerine ekledi. AA-Cihan


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler